Złoto znane jest ludzkości od bardzo dawna, w zasadzie to od czasów prehistorycznych. Ten błyszczący się pierwiastek cechuje się największą kowalnością i ciągliwością wśród wszystkich znanych nam metali. Ile wynosi temperatura topnienia złota i jakie są jego właściwości fizyczno-chemiczne? Na wszystkie te kwestie odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Złoto – właściwości i zastosowanie
Złoto to pierwiastek chemiczny o symbolu Au (z łac. aurum). Jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem, nie wliczając w to helowców. Czyste złoto jest jasnożółte i z wyraźnym połyskiem. Nie utlenia się na wolnym powietrzu. Złoto jest wysoce odporne na działanie kwasów, jednak rozpuszcza się w tzw. wodzie królewskiej, czyli mieszaninie stężonego kwasu solnego i azotowego w stosunku objętościowym 3:1. Co ciekawe, złoto rozpuszcza się w rtęci, tworząc przy tym tzw. amalgamat. Znany jest jeden izotop złota 197Au i jednocześnie jest to jedyny izotop tego pierwiastka, jaki znajdziemy w naturze.
Z racji tego, że złoto jest wysoce kowalne i ciągliwe to 1g złota może być rozbity na arkusz o powierzchni nawet 1 m². Co ciekawsze, płatek złota możemy rozbić do tego stopnia, że stanie się on półprzezroczysty, a światło przechodzące przez niego będzie zielono-niebieskie (za sprawą właściwości odbijania przez złoto żółtych i czerwonych długości fal promieniowania widzialnego).
[irp posts=”2303″ name=”Ile waży sztabka złota? Jaka jest największa i ile kosztuje?”]
Na przestrzeni wielu setek lat, złoto znalazło bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go przede wszystkim w jubilerstwie, przy czym musi ono zostać zmieszane z domieszką innych, mniej szlachetnych metali. W przeciwnym wypadku dosyć szybko utraciło by swoją pierwotną formę z racji swojej niskiej twardości. Złoto stosowane jest również w przemyśle lutowniczym, hafciarskim, elektronicznym oraz szklarskim.
Temperatura topnienia złota
Złoto topi się w temperaturze 1064,18 °C i wrze w temperaturze 2856 °C. Są to względnie wysokie temperatury, stąd też jego przetapianie w domowych warunkach jest mocno utrudnione.
[irp posts=”3713″ name=”Woda królewska – cena, zastosowanie, jak ją zrobić?”]

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.