Temperatura topnienia aluminium

Temperatura topnienia aluminium. Poznaj dokładne wartości

Ciekawostki

Aluminium to nazwa techniczna glinu, czyli pierwiastka chemicznego należącego do grupy metali. Co ciekawe glin jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej – jego wagowa zawartość to 8,13% (zaraz po tlenie 46,1% i krzemie 27,72%). Aluminium to bardzo popularny materiał budowlany, ale wykorzystywany jest również w wielu innych gałęziach gospodarki. Dzisiaj sprawdzimy, w jakiej temperaturze topi się aluminium oraz jakie są jego ogólne właściwości fizyczno-chemiczne.

Właściwości aluminium

Glin wyróżnia się przede wszystkim niską gęstością i dużą plastycznością. Nie sprawia problemów przy odlewaniu oraz późniejszej obróbce (nie wytwarza iskier). Jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego, ale wypada gorzej pod kątem właściwości mechanicznych. Aby wzmocnić konstrukcje wykonane z aluminium, wykorzystuje się różne dodatki stopowe. Ciekawostką może być fakt, że czysty glin doskonale odbija światło widzialne (99%) i promieniowanie podczerwone (95%).

Temperatura topnienia aluminium

Aluminium topi się w temperaturze 660,32 °C. Temperatura wrzenia z kolei wynosi dla tego pierwiastka aż 2519 °C.

Czy aluminium można przetapiać w warunkach domowych? W gruncie rzeczy jest to możliwe, ale dosyć wymagające. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pierwiastek ten łatwo się utlenia (ulega pasywacji i pokrywa się warstwą tritlenku diglinu), przez co proces przetapiania należy przeprowadzać w atmosferze ochronnej. Tym samym omawiana powłoka czyni aluminium odpornym na korozję w normalnych warunkach eksploatowania.

Ciekawostką może być to, że aluminium wykorzystywane jest do wytwarzania zbiorników do przechowywania kwasu azotowego. Podczas kontaktu z tym kwasem ulega on silnej pasywacji i staje się odporny na jego żrące działanie.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze