Sól nikotynowa

Sól nikotynowa – czym jest? Poznaj jej właściwości, zalety i wady

Ciekawostki

Niewiele osób słyszało o czymś takim jak sól nikotynowa. Trudno się dziwić, ponieważ popularność na polskim rynku zyskała stosunkowo niedawno, a wszystko za sprawą dobrze znanych e-papierosów. Sól nikotyny może w znacznym stopniu zrewolucjonizować rynek e-papierosowy i pomóc osobom uzależnionym w rzuceniu palenia tytoniu. A zatem co warto wiedzieć o tym składniku i czym różni się on tradycyjnych metod inhalowania czy też palenia klasycznych papierosów?

Co to jest sól nikotynowa?

Sól nikotynowa to forma tytoniu w liściach tytoniowych. Zawiera ona nie tylko czysty tytoń, ale również dodatkowe związki organiczne, tworząc przy tym bardziej stabilne połączenie. Innym słowem jest to bardziej naturalna forma nikotyny zasadowej, powszechnie wykorzystywanej w e-papierosach. Ten rodzaj nikotyny uznawany jest za bardziej “pożądany”. Czym różni się sól nikotynowa od tradycyjnych płynów na bazie nikotyny zasadowej, stosowanych w e-papierosach? Inhalowanie jej przynosi dokładnie taki sam efekt końcowy, jednak zasadniczą różnicę można wyczuć już na etapie samego wapowania. Wdychanie soli nikotynowej jest bardziej subtelne, ponieważ sól szybko wyparowuje i nie wywołuje tzw. efektu “throat hit“.

Kolejna sprawa to metabolizowanie soli nikotynowej, które trwa znacznie dłużej w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. To oznacza, że efekt pobudzenia nikotynowego będzie trwał dłużej. Dzięki temu rzadziej odczuwać będziemy chęć sięgnięcia po papierosa. Inhalowanie soli nikotynowej to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia klasycznych papierosów. Nic zatem dziwnego, że branża ta kładzie wysoki nacisk, aby móc jak najlepiej wykorzystać “dobroczynne” działanie soli nikotynowej w swoich produktach.

Charakterystyka i cechy soli nikotynowej

Pomimo tego, że sól nikotynowa okazuje się doskonałym wyborem dla nałogowych palaczy, okazuje się, że elektroniczne papierosy nie stanowią tak świetnej alternatywy dla tradycyjnych papierosów. Przede wszystkim użytkownicy e-papierosów odczuwają mniejsza satysfakcję z inhalowania soli nikotynowej czy też klasycznych płynów. Spowodowane jest to gorszą transmisją czystej nikotyny do krwioobiegu. Niemniej jednak sól nikotynowa wchłania się zdecydowanie lepiej, w porównaniu do klasycznych płynów opartych o nikotynę zasadową, a jednocześnie nie podrażnia gardła palacza.

Zalety i cele w wykorzystaniu soli nikotynowej

Dlaczego lepiej zdecydować się na płyny oparte na soli nikotynowej niż wybierać te klasyczne? Oto 4 najważniejsze powody:

  1. Szybciej wyjdziesz z nałogu! Sól nikotynowa jest łatwiej przyswajalna.
  2. Możesz sporo zaoszczędzić! Dzięki soli nikotynowej zaciągasz się rzadziej, a więc nie musisz tak często uzupełniać płynu.
  3. Sól nikotynowa może być z powodzeniem dłużej przechowywana i jest o wiele stabilniejsza.
  4. Płyn w oparciu o sól nikotynową jest bardziej lotny, a więc nie potrzebujesz do wapowania urządzeń o wysokiej mocy.

Sól nikotyny wykorzystywana jest w niewielkich e-papierosach o małej mocy, np. PHIX lub MT. to również dobre rozwiązanie dla osób, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z wapowaniem. Dzięki niemu mogą szybko zaspokoić swoją potrzebę na kolejną dawkę “nikotyny”, która metabolizuje się dłużej, przez co dodatkowo sięgają po e-papierosa rzadziej.

Czy sól nikotynowa jest zdrowa?

To pytanie zadają sobie zarówno początkujący, jak i doświadczeni waperzy, którzy chcą spróbować czegoś nowego. W gruncie rzeczy sól nikotynowa jest bezpieczna w tym samym stopniu, co płyny oparte na nikotynie zasadowej. Organizm otrzymuje taką samą porcję nikotyny, a więc efekt (szkodliwość) pozostaje niezmieniona. Jest jednak czynnik niebezpieczny, który należy wziąć pod uwagę. Aby sól nikotynowa mogła łatwo odparować, dodaje się do niej kwas benzoesowy. Czy trzeba się tego obawiać? Póki co nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzały by szkodliwość wdychania tego związku przez ludzi. Ciężko jednak stwierdzić, czy w dłuższej perspektywie wapowania kwasu benzoesowego w połączeniu z solą nikotyny, można narazić się na jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Mimo wszystko palenie e-papierosów – w tym soli nikotynowej – nadal uznawane jest za bezpieczniejsze niż korzystanie z tradycyjnych papierosów.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze