Napędy pneumatyczne stanowią ok. 10% wszystkich napędów wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Są niezawodne, elastyczne, bardzo trwałe, a jednocześnie tanie w eksploatacji. Nie może zatem dziwić fakt, że pneumatyka przemysłowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony warsztatów oraz zakładów produkcyjnych. W tym miejscu dowiesz się, jak dokładnie działają układy pneumatyczne, jakie jest ich zastosowanie oraz dlaczego warto z nich korzystać.
W jaki sposób działają układy pneumatyczne?
Medium w napędach pneumatycznych jest sprężone powietrze. To właśnie ono współpracuje z wieloma zaworami, pompami czy cylindrami w celu wprowadzenia w ruch poszczególnych elementów roboczych. Nieodzownym elementem układu pneumatycznego jest sprężarka, która odpowiada za wytwarzanie powietrza pod wysokim ciśnieniem. Powietrze to jest uzdatniane poprzez specjalistyczne filtry, które mają na celu oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń stałych oraz oleju. Elementy układów pneumatyki wymagają bowiem idealnie czystego powietrza.
Sprężone powietrze jest regulowane przez systemy kierowania przepływem powietrza, w skład którego wchodzą np. zawory. Powietrze dociera w końcu do siłownika, którego zadaniem jest przetworzenie uzyskanej energii na siłę potrzebną do wprawienia w ruch tłoku. I tak właśnie pneumatyka wprowadza elementy robocze w ruch. W wielu przypadkach układy pneumatyczne są niemal całkowicie zautomatyzowane i nie wymagają nadzoru ze strony operatora. Skoro wiemy już, co to jest pneumatyka, możemy powiedzieć kilka słów o jej zastosowaniu.
Jakie zastosowanie posiada pneumatyka w przemyśle?
Największe zastosowanie znajduje pneumatyka przemysłowa, z którą spotkamy się w licznych warsztatach i zakładach produkcyjnych. Na bazie napędów pneumatycznych działać mogą linie produkcyjne, linie transportowe, manipulatory, chwytaki, maszyny pakujące, prasy, a także liczne narzędzia zasilane sprężonym powietrzem, np. młoty pneumatyczne. Pneumatyka dla przemysłu bazuje na najnowocześniejszych rozwiązaniach i technologiach, które w stosunkowo niedrogi sposób potrafią wytworzyć duże ilości energii potrzebnej do wprowadzania w ruch elementów roboczych. Pneumatyka zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Weźmy chociażby środki transportu. Coraz więcej autobusów i ciężarówek jest wyposażonych w pneumatyczny układ hamulcowy.
Jakie zalety posiadają napędy pneumatyczne?
Wszechstronne zastosowanie pneumatyki wynika w dużej mierze z licznych zalet tych napędów. Przede wszystkim, pneumatyka automatyka jest tania w eksploatacji, ponieważ medium jest tutaj ogólnodostępne powietrze, sprężane przez kompresor.
To bardzo proste instalacje, które można dostosować do określonej specyfiki pracy. Specjalistyczne pneumatyka szybkozłącza pozwalają w dowolny sposób budować większe układy w pełni kompatybilne ze sobą, z czego korzystają chociażby linie produkcyjne. Układy pneumatyczne mogą być w pełni automatyczne, a kontrola nad nimi nie sprawia trudności. System ten jest bezpieczny i czysty – nie emituje szkodliwych gazów, a w trakcie wytwarzania energii nie następuje zapłon. Najbardziej zaawansowana pneumatyka jest w stanie uzyskać bardzo duże prędkości ruchu elementów roboczych.
Gdzie można kupić profesjonalne podzespoły do pneumatyki?
Pneumatyka jest również ogólno dostępna, ponieważ można ją zamówić także przez Internet, czego dowodem jest pneumatyka sklep Pneumatig. Jest to profesjonalna firma zajmująca się zarówno produkcją, jak również dystrybucją jakościowych i sprawdzonych układów pneumatycznych dla różnych gałęzi przemysłu. Sklep Pneumatig oferuje klientom bardzo rozbudowany pneumatyka katalog, dzięki czemu, łatwiej jest znaleźć podzespoły kompatybilne z istniejącymi już systemami. W ofercie firmy znajdziemy m.in. siłowniki, sprężarki, zawory, narzędzia elektryczne, złącza, przewody, a także systemy uzdatniania powietrza. Pneumatic to zaufany dystrybutor markowych podzespołów pneumatycznych pochodzących z Tajwanu i Korei Południowej.