Zamówiłeś materac i po kilku dniach przyszła do Ciebie zafoliowany, zrolowany i spłaszczony produkt? Spokojnie, to nie powód, by robić sprzedawcy awanturę i reklamować zakup. Materace bardzo często pakuje się właśnie w taki sposób i w zdecydowanej większości przypadków nie ma w tym nic podejrzanego ani zagrażającego zamówionemu produktowi. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, dlaczego spakowane materace są tak małe.
Pakowanie materaców – sposoby
Obecnie na co dzień mamy do czynienia z dwoma sposobami pakowania materacy – pakowaniem ich 1:1, czyli „na płasko”, oraz rolowaniem. Jeżeli zatem kurier dostarczył Ci zwinięty w rulon materac, bez obaw! Z pewnością były ku temu podstawy.
Pakowanie „na płasko” w folie opakowaniowe
Na czym polega pakowanie „na płasko”? Nie ma tu praktycznie żadnej filozofii – materace, w swojej właściwej formie są pakowane w folie opakowaniowe i tak transportowane oraz dowożone do zamawiającego. W ten sposób pakowane są materace, których z uwagi na wypełnienie i budowę nie można zginać. Możemy tu wymienić na przykład materace mające sprężyny, które w momencie zginania mogłyby zahaczyć o kieszenie, a co za tym idzie, doprowadzić do uszkodzenia produktu.
Zaletą pakowania „na płasko” jest to, że dostarczony materac, jest automatycznie gotowy do użytku. Transport i wniesienie takiego modelu do mieszkania bywają jednak problematyczne i kosztowniejsze – choć, jak wspomnieliśmy, bywa to konieczne. Z tego powodu w przypadku materacy, przy których jest to możliwe, stosuje się rolowanie.
Rolowanie i pakowanie w folie do materacy
Rolowanie materacy i pakowanie je w specjalne folie do materacy jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym. W ten sposób do niewielkich rozmiarów można spakować na przykład materace piankowe, lateksowe czy kieszeniowe.
Jak przebiega takie pakowanie? Najpierw materac jest prasowany do odpowiedniej formy z użyciem wielotonowej prasy. Następnie roluje się go i ściska to stopnia dającego pewność, że nie będzie on zwiększał swojej objętości w opakowaniu. Następnie modele lateksowe czy piankowe pakuje się w folie do pakowania materacy, które na brzegach są zgrzewane. Transport tak spakowanego materaca jest łatwiejszy, wygodniejszy i tańszy, a wniesienie go na piętro czy poddasze – prostsze.
Jedyną wadą rolowania jest fakt, że tak spakowany materac musi odstać około trzy dni, zanim będzie zdatny do użytku. Musi on bowiem nabrać odpowiedniej objętości, dzięki której przywrócone zostaną wszystkie właściwości materaca.
Gdzie kupować folie do pakowania materacy?
Specjalna folia do pakowania materacy oraz odpowiedni sprzęt do ich rolowania powinien znajdować się na wyposażeniu producenta materacy. Takie opakowania, wykonane z wysokiej jakości polietylenu PE, można jednak kupić również u przedsiębiorców zajmujących się produkcją folii opakowaniowych.
Przykładem takiej firmy może być Uniplast – producent folii opakowaniowych, który oferuje najróżniejsze folie o znakomitych właściwościach. Są one wytrzymałe na przetarcia i rozerwania, elastyczna, a ponadto mogą mieć różne grubości i być dostosowane do wymaganego współczynnika tarcia maszyny pakującej.
Zamawianie folii opakowaniowych u producenta takich artykułów ma jeszcze jedną zaletę – możemy wybrać dowolny kolor folii opakowaniowej, taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Dodatkowo, u producenta można też zamówić specjalne znakowania – na przykład informacje dotyczące modelu materaca czy producenta.