modelarstwo-plastikowe

Czy modelarstwo plastikowe jest dochodowe?

Ciekawostki

Hobby jest dla wielu osób sposobem na oderwanie się od codziennej stresującej rzeczywistości. Jednym z wielu popularnych “wypełniaczy czasu” jest modelarstwo plastikowe. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że poza spędzeniem czasu w spokoju można co nieco na nim zarobić. Jakie zarobki może osiągnąć modelarz? Czy sklejanie modeli plastikowych jest w dzisiejszych czasach opłacalne?

Modelarstwo plastikowe – praca modelarza

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że działalność modelarza hobbysty można określić jako pewien rodzaj sztuki. Sztuka, jak wiadomo, ma to do siebie, że w większości przypadków nie gwarantuje stałego dochodu. Rozmiar zarobku zależy w tym przypadku głównie od indywidualnych umiejętności modelarza oraz dziedziny modelarstwa, którą się zajmuje. Tego typu praca to głównie pojedyncze zlecenia. Ich realizacja pochłania sporo czasu z uwagi na wymaganą dokładność i stosowanie wielu następujących po sobie technik. Farby potrzebują też sporo czasu, aby wyschnąć. To sprawia, że modelarstwo plastikowe może przynieść niewielki dochód, kosztem ogromnego nakładu pracy.

Sklejanie modeli – zarobki modelarza

Budowa modeli na zlecenie

Najpopularniejszy sposób uzyskania dochodu ze swojego hobby. Wykonywanie zleceń dla muzeów i osób prywatnych, które chcą wzbogacić swoje zbiory o nowy model. Będzie można nim cieszyć oko lub prezentować na wystawie zamiast prawdziwego eksponatu z epoki. Ludzie bardzo lubią miniatury samolotów, czołgów czy innych pojazdów. Czemu nie wykorzystać tego, aby zarobić trochę pieniędzy? Niezmiernym plusem wykonywania modeli na zlecenie jest otrzymywanie materiałów do budowy modelu za darmo. Najczęściej w formie zwrotu kosztów po okazaniu faktury naszemu zleceniodawcy. Przykładowy zysk to około 200 złotych przy figurce w skali 1:16.

Sprzedaż modeli na serwisach aukcyjnych

W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, dostęp do dóbr przez Internet jest bardzo szeroki. Sieć zastępuje kontakt z drugim człowiekiem. Łatwiejszy dostęp do towarów niestandardowych powoduje, że wiele osób postanawia je zakupić. Modelarze na tym zyskali. Zwiększył się popyt na gotowe modele. Bez Internetu rynek zbytu był raczej lokalny, teraz stał się międzynarodowy. Niestety ma tu co liczyć na duży zarobek. Zazwyczaj cena zaporowa nie jest zbyt wysoka. Często nieznacznie przekracza ceny materiałów i samego modelu.

Budowa modeli od podstaw na zlecenie

Zdecydowanie bardziej czasochłonna i zdecydowanie lepiej płatna forma zleceń dla modelarzy. Budowa modeli od podstaw, często w dużej skali. Wymaga dużo większych umiejętności i często specjalistycznych narzędzi. Często zlecana przez firmy zbrojeniowe na różnorakie wystawy i prezentacje oferowanego przez nich sprzętu. Zysk z tych zleceń jest bardzo trudny do oszacowania, w każdym razie jest on całkiem spory. Całkowity zwrot kosztów materiału to standard. Wykonanie modelu od podstaw zajmuje często setki godzin co przekłada się na spory zysk.

Wykonywanie makiet architektonicznych

Budowa miniatur domów czy innych budynków była bardzo opłacalnym zajęciem jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualnie druk 3D przejął znaczną część rynku. W dzisiejszych czasach wciąż można jednak znaleźć zlecenia budowy makiet. Ręcznie wykonane zyskują obecnie sporo na wartości. W tej dziedzinie konkurencja może być jednak dość spora. Koszt materiałów na budowę makiety domu jednorodzinnego w skali 1:72 wynosi około 150 złotych. Przeciętna cena za zbudowanie takiej makiety to około 400 złotych. Zysk mieści się więc w okolicach 250 złotych.

Modelarstwo plastikowe jako źródło utrzymania?

Wbrew pozorom modelarstwo plastikowe to nie tylko budowa modeli. To również cała branża zajmująca się produkcją artykułów modelarskich i ich sprzedażą. W firmach zajmujących się tego typu działalnością przydają się osoby z wiedzą i doświadczeniem wywodzącym się z ich hobby. Można więc utrzymywać się dzięki modelarstwu pracując choćby w sklepie modelarskim. Wiedza o modelach jest tu szczególnie potrzebna, by dobrze doradzić klientowi. Możliwa jest również praca w firmie będącej producentem modeli. Tam doświadczenie modelarza przyda się przy projektowaniu modelu oraz odpowiednim podzieleniu go na części. W takich firmach modelarz to osoba bardzo przydatna. Pracując w branży modelarskiej bez problemu można się utrzymać, więc modelarstwo może zagwarantować całkiem przyzwoite zarobki.

Filip Koziarek

Redaktor w serwisie Joblife.pl

Gitarzysta z zamiłowaniem do klasycznych rock'n'rollowych brzmień. Autor tekstów, kompozytor, od 2020 roku student. W chwilach wolnych od muzyki baczny obserwator polityki międzynarodowej, od zawsze zafascynowany historią.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze