Wymienniki ciepła w zastosowaniach przemysłowych

Wymienniki ciepła w zastosowaniach przemysłowych

Przemysłowe wymienniki ciepła mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie ciepła pomiędzy co najmniej dwoma cieczami. W praktyce pełnią funkcję nie tylko grzewcze, ale również chłodzące. Stanowią systemy chłodnicze lodówek przemysłowych, jak również przyspieszają szereg procesów przemysłowych. Gdzie dokładnie są stosowane?

Gdzie używamy wentylatorowych wymienników ciepła?

Jest to jeden z rodzajów przemysłowych wymienników ciepła. Należą do nich chłodnice i skraplacze powietrza oraz powietrzne chłodnice cieczy. Wszystkie charakteryzuje efektywna wymiana cieplna, mała objętość potrzebnej cieczy oraz niski pobór mocy. Wykorzystuje się je w budynkach handlowych do chłodzenia przemysłowego i klimatyzacji (skraplacze do klimatyzacji i chłodnictwa, chłodnice powietrza bezpośrednio do komór chłodniczych, powietrzne chłodnice cieczy wykorzystuje się natomiast w ciężkich warunkach).

Przemysłowe wymienniki ciepła w przemyśle biopaliw

Ta, prężnie rozwijająca się gałąź przemysłu, w dużej mierze opiera się na przemysłowych wymiennikach ciepła. Wykorzystuje się je na różnych etapach procesu destylacji:

  • reboilery i skraplacze — w jednej z kolumn destylacji,
  • dekontery — w produkcji wywaru, produktu ubocznego, służącego jako pasza do zwierząt,
  • wirówki — do przetwarzania drożdży.

W produkcji biodisela, a konkretnie w procesie wstępnej obróbki, usuwane są zanieczyszczenia po roślinach oleistych. Wykorzystuje się do tego wysokoobrotowe wirówki, mieszadła oraz przemysłowe wymienniki ciepła. Te ostatnie są niezbędne również w procesie mycia i suszenia urządzeń do wyparowywania wody lub metanolu.

Chłodnictwo i systemy klimatyzacyjne

Przemysłowe wymienniki ciepła, jako elementy systemów chłodniczych znajdują zastosowanie w:

  • klimatyzacjach — jako skraplacze i parowniki,
  • chłodnictwie komercyjnym — w sklepach spożywczych wielko- i małopowierzchniowych,
  • przemysłowym chłodnictwie — systemy klimatyzacyjne biur, hal produkcyjnych, chłodzenie lodowisk,
  • przemysłowym chłodnictwie procesowym,
  • klimatyzacji i chłodnictwie w przemyśle morskim.

Wymienniki ciepła w systemach ciepłownictwa przemysłowego

Odpowiednie regulowanie temperatury jest niezbędne w biurach czy budynkach użyteczności publicznej do zapewnienia prawidłowego w nich funkcjonowania. Wyzwaniem w takich miejscach staje się utrzymanie optymalnej temperatury przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii oraz bez negatywnego wpływu na środowisko — pomocne są w tym przemysłowe wymienniki ciepła. Są one powszechnie stosowane na potrzeby np. rozprowadzenia ciepła wytworzonego w kotle do wszystkich budynków, do ogrzania wody basenowej czy użytku publicznego.

Inne gałęzie przemysłu, gdzie stosowane są przemysłowe wymienniki ciepła

Przemysłowe wymienniki ciepła są nie do przecenienia w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym (są niezbędne do przetwarzania produktów o konsystencji płynnej), cukrownictwie, przemyśle chemicznym czy elektrowniach jądrowych. Tak szerokie zastosowanie wynika również z tego, że wymienniki są energooszczędne.

Przemysłowe wymienniki ciepła znajdziesz na: https://hexonic.com/produkty/specjalistyczne-wymienniki-ciepla-dla-przemyslu/