Dynamiczny rozwój branży e-commerce przyczynił się do powstawania coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest popularna platforma Shopware, która od wielu lat wspiera sprzedawców w rozwoju ich biznesu. Jednak jakie są najważniejsze – z perspektywy sprzedawcy – funkcje platformy oraz na czym ona dokładnie polega?
Czym jest platforma Shopware?
Shopware to jedna z najbardziej popularnych platform, przeznaczonych dla biznesu e-commerce. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach, Shopware zyskało sobie nie tylko pozytywną opinię, ale także i grono zadowolonych sprzedawców działających w internecie. Warto zauważyć, że platforma ta jest uważana za jedną z najbardziej kompleksowych. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać podmioty działające zarówno na rynku B2B jak i B2C. Historia Shopware sięga 2003 roku. Wówczas dwóch braci przedstawiło ją szerszej publiczności jako jedno z tych rozwiązań, które ma być odpowiedzią na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku. Oczywiście Shopware na przestrzeni lat był stale doskonalony, a nowoczesne wersja oprogramowania oznaczona jest numerem 6. Ma ona spełniać wszystkie oczekiwania, jakie stawiają przed nią współcześni przedsiębiorcy z branży handlu internetowego.
Jakimi funkcjami wyróżnia się platforma Shopware?
Platforma Shopware została zaprojektowana w ten sposób, by ułatwić przedsiębiorcom sprawowanie kontroli nad biznesem, a także znacznie zautomatyzować niektóre działania i procesy. Shopware oferuje szereg rozwiązań, z którymi powinien zapoznać się każdy sprzedawca. Do najważniejszych z nich należą:
- architektura headless – to nowoczesna technologia wykorzystana w platformie Shopware, które umożliwia szybką reakcję i zwiększa zakres kontroli;
- API-first –to z kolei nowatorskie podejście do łączenia różnorodnych komponentów i dostosowywania rozwiązań na potrzeby biznesu;
- CMS – to popularny system do zarządzania treścią, pozwala w intuicyjny sposób tworzyć strony internetowe i nie tylko;
- PIM – to rozwiązanie pozwalające na zarządzanie informacjami odnośnie produktów;
- OMS – system ułatwiający przetwarzanie zamówień i ich porządkowanie w sklepie internetowym;
- Channel Managment – usprawnia prowadzenie sprzedaży kanałowej z poziomu jednej platformy.
Wyżej wymienione systemy i funkcje Shopware sprawiają, że platforma ta jest wyjątkowo elastyczna. Dzięki temu można z łatwością zaadoptować ją do potrzeb własnego biznesu.
Najważniejsze funkcje Shopware z perspektywy sprzedawcy
Oprócz wspomnianych już funkcji ułatwiających zarządzanie i kontrolę, warto także zwrócić uwagę na rozwiązania Shopware, które są istotne z perspektywy sprzedawcy. Można do nich zaliczyć:
- katalogi – dają możliwość tworzenia katalogów produktów;
- możliwość podłączenia wielu kanałów sprzedaży;
- zarządzanie cenami i różnorodność walutowa;
- zróżnicowanie pod względem storefrontów – pozwala to sprawnie zarządzać kilkoma sklepami internetowymi;
- płatności online – to jest najważniejsze dla każdego sprzedawcy, a także klientów. Często to właśnie różne opcje płatności są czynnikiem decydującym podczas wyboru;
- zarządzanie inwentarzem oraz wielu dostawców.
Jak więc widać, platforma Shopware jest platformą kompletną. Pozwala na zarządzanie sklepami internetowymi i różnorodnymi kanałami sprzedaży z jednego miejsca.
Shopware – czy platforma oferuje możliwość rozbudowy?
Na potrzeby dynamicznie zmieniających się biznesów internetowych, platforma Shopware zdecydowała się zaoferować możliwość rozbudowy serwisu. Każdy ze sprzedawców dostaje ponad 3 tysiące wtyczek do wyboru. Za ich pomocą możliwe jest rozszerzenie dotychczasowych funkcji, jakie dawała platforma Shopware. W ten sposób można stale dopasowywać ją do potrzeb rozwijającego się biznesu.
Zdjęcie autorstwa snowing na Freepik