Jednym z najlepszych dowodów na wszechobecny postęp jest wykorzystywanie robotów w kolejnych branżach. Przyspieszają i usprawniają pracę, a często sprawiają, że w ogóle jest możliwa. Zastosowanie robotów w budownictwie jest nie lada wsparciem podczas wszelakich prac – robotyzacja nie ominęła i tej działki. W tym artykule postaramy się sprawdzić, jak roboty pomagają w branży budowlanej i czy mogą wkrótce zastąpić ludzi.
Zastosowanie robotów w budownictwie
Na wstępie warto przytoczyć przykład robota, który układa cegły. Jak myślicie, ile takich bloczków jest w stanie ułożyć robot w trakcie przeciętnego (dla człowieka…) 8-godzinnego dnia pracy? 500? 1000? Znacznie więcej! Robot SAM (Semi Automated Mason) zaprezentowany przez firmę Construction Robotics układa aż 24.000 cegieł w trakcie takiego okresu, czyli około trzy tysiące cegieł w każdej godzinie. Już na tym przykładzie można łatwo zobaczyć, że zastosowanie robotów w budownictwie nie musi oznaczać tylko niewielkiego wsparcia, a maszyna może wykonać w mgnieniu oka pracę wielu osób.
Fastbrick Robotics pokazało natomiast maszynę do murowania – Hadrian X. Jej system jest oparty o projektowanie CAD, a maszyna idealnie dobiera ilość materiałów budowlanych do konkretnych potrzeb. Następnie w iście ekspresowym tempie Hadrian X stawia ściany budynku – zajmuje to nawet mniej, niż jeden dzień!
Zastosowanie robotów w budownictwie ma więc na celu zwykle maksymalne usprawnienie i przyspieszenie prac budowlanych. Powód takiego podejścia jest prosty – im więcej obiektów może postawić firma budowlana w danym czasie, tym więcej zarobi.
Gdzie można spotkać roboty stosowane w budowlance?
W branży budowlanej roboty spotykane są zwykle w najbardziej rozwiniętych krajach – Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, a od kilku lat także w Chinach. Także w Polsce można było zobaczyć na własne oczy zastosowanie robotów w budownictwie. W trakcie budowy najwyższego we Wrocławiu budynku (Sky Tower) użyto bowiem robota PERI. Odpowiadał za samowznoszące deskowanie. Także w trakcie budowy drugiej linii warszawskiego metra wykorzystano roboty. Inteligentne palownice zapewniły nie tylko znaczną oszczędność czasu, ale też duży wzrost poziomu bezpieczeństwa.
Roboty w budownictwie – jakie korzyści?
Warto wysłać robota do pracy, której człowiek nie może lub nie chce wykonać. Dziś zastosowanie robotów w budownictwie często jest sposobem na przeprowadzanie prac budowlanych w niebezpiecznych miejscach. Nie bez znaczenia pozostaje wciąż aspekt ekonomiczny. Roboty, choć kosztowne w zakupie, po pewnym czasie zaczynają na siebie pracować. Jeśli są w stanie zastąpić pracę wielu osób i do tego wykonać ją dokładniej i szybciej – ich właściciel zarabia po wielokroć.
Czy roboty w budownictwie są zagrożeniem dla pracowników?
Mogłoby się wydawać, że stosowanie robotów w branży budowlanej jest zagrożeniem dla rynku pracy. Istotnie, robot przejmie najcięższą pracę i może zastąpić nawet wiele osób. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to zwykle prostej i powtarzalnej pracy, która nierzadko jest ciężka, a nawet niebezpieczna. Wprowadzając do użytku roboty trzeba natomiast zapewnić w firmie budowlanej kadrę wysoko wyspecjalizowanych specjalistów do obsługi i programowania maszyn. To daje zupełnie nowe możliwości i tworzy wysokopłatne, kreatywne stanowiska pracy.
Jeśli szukasz informacji na temat zastosowania robotów w budownictwie, zachęcamy do przeczytania artykułu w serwisie AI Business.