Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dobrego przygotowania merytorycznego. Na początkujących przedsiębiorców czyhają liczne pułapki prawne, w które łatwo wpaść, gdy nie ma się doświadczenia na rynku. Czego należy pilnować, prowadząc działalność gospodarczą, i jak wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów?
Czego należy pilnować, prowadząc działalność gospodarczą?
Prowadząc działalność gospodarczą, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym formułowaniu umów, posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia, przestrzeganiu zasad BHP, a także rejestracji znaku towarowego.
Właściwe formułowanie umów
Właściwe formułowanie umów jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej. Dobrze sporządzona umowa powinna:
- być zawarta w formie pisemnej,
- szczegółowo opisywać przedmiot umowy,
- wyczerpująco opisywać wszelkie okoliczności,
- jasno określać termin odstąpienia od umowy.
Posiadanie stosownego ubezpieczenia
Każda działalność gospodarcza powinna być ubezpieczona. Istotne jest przy tym, by rodzaj polisy odpowiadał profilowi prowadzonej działalności. Najbardziej popularną formę ochrony ubezpieczeniowej stanowi podstawowe OC firmy. W jego zakres wchodzi odpowiedzialność cywilna właściciela przedsiębiorstwa za szkody rzeczowe lub osobowe wyrządzone osobom trzecim w wyniku prowadzenia działalności. W zależności od potrzeb podstawowe OC można uzupełnić o kolejne klauzule lub wykupić inny rodzaj polisy.
Przestrzeganie przepisów BHP
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaniedbania w tym zakresie mogą być podstawą do nałożenia na przedsiębiorcę kary grzywny w wysokości od 1000 do 30000 złotych. W sytuacji, gdy w następstwie nieprzestrzegania przepisów BHP dojdzie do narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przedsiębiorcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Rejestracja znaku towarowego
Rejestracja znaku towarowego jest równoznaczna z zapewnieniem ochrony własności intelektualnej przedsiębiorstwa. Dzięki temu żadna inna firma nie może czerpać korzyści finansowych oraz wizerunkowych z wykonywanej przez nie pracy.
Błędy najczęściej popełniane przez początkujących przedsiębiorców
Błędami najczęściej popełnianymi przez początkujących przedsiębiorców są: wybór nieodpowiedniej formy prawnej działalności, odpowiadanie za zobowiązania przedsiębiorstwa całym majątkiem prywatnym, mieszanie pieniędzy firmowych i prywatnych, niespełnianie warunków dla wybranej formy opodatkowania oraz brak księgowości.
Wybór nieodpowiedniej formy prawnej działalności
W Polsce można zarejestrować swoją działalność jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub jedną ze spółek kapitałowych – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną. Niewłaściwy wybór w tym zakresie wiążę się z niekorzystnymi skutkami dla przedsiębiorcy, może bowiem prowadzić do większej odpowiedzialności cywilnoprawnej i skomplikowanych formalności, a także powodować konieczność płacenia wyższych podatków.
Odpowiadanie za zobowiązania przedsiębiorstwa całym majątkiem prywatnym
Odpowiadanie za zobowiązania przedsiębiorstwa całym majątkiem to błąd popełniany przez wielu początkujących przedsiębiorców, który może być brzemienny w skutkach. W razie niewypłacalności działalności gospodarczej komornik może bowiem zlicytować należące do przedsiębiorcy nieruchomości, w tym także mieszkanie współdzielone z małżonkiem, a ZUS jest w stanie zająć jego konto w sytuacji, gdy zalega on ze składkami.
Mieszanie pieniędzy firmowych i prywatnych
Wielu początkujących przedsiębiorców miesza pieniądze firmowe i prywatne, przez co nie są w stanie zapanować nad wydatkami, zbudować budżetu i zaplanować inwestycji w firmie.
Niespełnianie warunków wymaganych dla wybranej formy opodatkowania
Rejestrując działalność gospodarczą, należy wybrać formę opodatkowania. Błędem, jaki popełnia wielu początkujących przedsiębiorców, jest niespełnianie warunków wymaganych dla zadeklarowanej formy opodatkowania. Takie postępowanie może prowadzić do konfliktów z Urzędem Skarbowym.
Brak księgowości
Początkujący przedsiębiorcy często nie podejmują współpracy z biurem rachunkowym, decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości. Z uwagi na wysoki poziom skomplikowania polskich przepisów podatkowych i często zachodzące w nich zmiany jest to błąd, który może narazić przedsiębiorcę na poważne konsekwencje.
Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z doświadczoną kancelarią prawną?
Na podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce czyha wiele pułapek prawnych. Wpadnięcie w nie może być niezwykle kosztowne, a w niektórych sytuacjach nawet skutkować utratą przedsiębiorstwa. Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji własnych błędów jest nawiązanie współpracy z doświadczoną kancelarią prawną. Warto to zrobić już na samym początku działalności, gdyż dzięki temu można uzyskać poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju i w pełni skupić się na rozwoju firmy. Kancelaria prawna staje w ochronie interesów firmy, gwarantuje właściwe sporządzenie umów i ich zgodność z obowiązującymi przepisami, przyspiesza rozwiązywanie ewentualnych sporów i zmniejsza obciążenie finansowe przedsiębiorstwa.
Doradztwo prawne dla firm oferuje renomowana kancelaria Law-Taxes, specjalizująca się w zabezpieczaniu biznesu i posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze różnorodnych podmiotów gospodarczych.