Nowoczesne biuro – trendy w projektowaniu biur

Nowoczesne biuro – trendy w projektowaniu biur

Nowoczesne przestrzenie biurowe oparte są na ciekawych rozwiązaniach, które zwiększają komfort pracy. Jakie są modne trendy w projektowaniu biur i na co warto postawić podczas tworzenia aranżacji?

Czym charakteryzuje się nowoczesne biuro?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie, wybierając miejsce pracy, kierują się między innymi warunkami, w jakich będą wykonywać swoje obowiązki. Nowoczesna przestrzeń biurowa to coś więcej niż biurko i krzesło. Aranżacja powinna opierać się na meblach, dopasowanych do pracownika. Dlatego inwestuje się w nowoczesne biurka do biura, pozwalające na elastyczność pracy w pozycji siedzącej i stojącej. Modułowe fotele i sofy umożliwiają dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb i wymagań pracownika.

Biophilic design, czyli naturalność w miejscu pracy

Biophilic design to aranżacja wnętrza zgodnie z ideą biophilic. Oznacza to, że w nowoczesnym biurze można wykorzystać rozwiązania, pozwalające pracownikom na obcowanie z naturą. W tym zakresie wykorzystuje się różne systemy florystyczne jako narzędzie dekoracji i zaplecze techniczne biura. Wśród możliwości biophilic dla biura wyróżniamy system greenWalls, czyli tzw. zielone ściany, ozdabiające budki akustyczne.

Cyfrowo martwe strefy – trend sprzyjający skupieniu

Strefy martwe cyfrowo oznaczają przestrzeń, w której pracownicy mogą oddać się myśleniu kreatywnemu. Takie obszary pozbawione są dostępu do Internetu i wszelkich rozpraszaczy innego rodzaju. Otaczające pracownika zewnętrzne bodźce mogą zakłócać skupienie, przez co praca kreatywna jest mniej efektywna. Utworzenie takiej strefy umożliwi skoncentrowanie na konkretnym zadaniu, co sprzyjać będzie lepszym wynikom w pracy.

Budki akustyczne jako przestrzeń do deep work

Myślenie kreatywne, głębokie, czyli tzw. deep work to coś, co stopniowo zanika w dużych przestrzeniach, wypełnionych hałasem. Od pracowników wielokrotnie wymaga się wielozadaniowości, jednak połączenie multifunkcjonalności z efektywnością nie zawsze idzie w parze. Budki akustyczne, pozwalające na odcięcie się od hałasu przestrzeni biurowej, sprzyjają skupieniu na konkretnym zadaniu i wykonaniu pracy typu deep work.

Activity based working – biuro dopasowane do stylu pracy

Zgodnie z założeniami tej koncepcji, miejsce pracy powinno oferować wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadać będą różnym potrzebom pracowników. Celem wdrożenia tej idei w życie jest poprawa zarządzania zróżnicowanym zespołem, dostosowując miejsce pracy do wymagań wszystkich pracowników. W tej koncepcji wykorzystać można wspomniane wcześniej budki akustyczne. Dobrą opcją jest też stworzenie tzw. chillout roomu, czyli pokoju relaksu, służącego do chwilowego odpoczynku od obowiązków.

W nowoczesnych biurach bardzo ważna jest elastyczność. Przedsiębiorcy powinni dostosować się do szybko zmieniających się trendów oraz rozwoju popularności rozwiązań, wpływających nie tylko na charakter samej pracy, ale też na samopoczucie pracowników. W dzisiejszych czasach rynek pracy pełen jest osób, dla których bardzo ważny jest indywidualny komfort. Poszukujący pracy stawiają więc na miejsca, które pozwolą im na elastyczność i zapewnią komfort działania.