Z urządzeń pneumatycznych korzystają przede wszystkim warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne. Sprzęt zasilany sprężonym powietrzem znalazł także zastosowanie na budowie, a niekiedy nawet interesują się nim bardziej doświadczeni, domowi majsterkowicze. Czym wyróżniają się szlifierki, młotki czy klucze pneumatyczne? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Zalety urządzeń pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne słyną ze swojej niezawodności i cichej pracy. To dlatego, że ich konstrukcja jest o wiele prostsza niż urządzeń elektrycznych. Są mniej skomplikowane, a zarazem o wiele bardziej wytrzymałe. Jednocześnie są lżejsze od bliźniaczych wersji elektrycznych – szczególnie akumulatorowych.
Zarówno szlifierki pneumatyczne, młotki pneumatyczne, jak i klucze pneumatyczne znalazły szerokie zastosowanie w warsztatach samochodowych i to nie tylko z uwagi na powyższe cechy, ale coś jeszcze – większe bezpieczeństwo. Wszelkiego rodzaju pneumatyczne klucze przemysłowe czy szlifierki przemysłowe mogą być bezpieczne użytkowane nawet w obecności gazów czy cieczy łatwopalnych. Nie ma ryzyka wydostania się iskry z silnika, która może spowodować nagły i niespodziewany pożar lub co gorsza wybuch.
Wady urządzeń pneumatycznych
Czy urządzenia pneumatyczne obarczone są jakimikolwiek wadami? Niestety tak i ciężko się dziwić, ponieważ nie ma rozwiązań idealnych i zawsze trzeba pójść na pewien kompromis. Największą wadą, ale jednocześnie zaletą urządzeń pneumatycznych jest ich system zasilania, oparty o sprężone powietrze.
Niestety aby takowe wytworzyć, należy wcześniej zainwestować w specjalną instalację pneumatyczną, która składa się głównie ze sprężarki powietrza i linii przesyłowej, a niekiedy również ze zbiornika. To oczywiście generuje dosyć spore koszty i wymaga zarezerwowania nieco wolnej przestrzeni na terenie firmy. Niemniej jeśli nie stanowi to problemu, to inwestycja w narzędzia pneumatyczne szybko się zwróci.
Jak wybrać najlepsze narzędzia pneumatyczne?
Zanim przystąpimy do zakupu sprzętu pneumatycznego, musimy dobrze znać nasze potrzeby i możliwości finansowe. Pomijając zakup sprężarki powietrza, warto zwrócić uwagę na parametry samych narzędzi roboczych, czyli szlifierki, klucza oraz młotka pneumatycznego.
W przypadku pneumatycznej szlifierki kątowej liczy się maksymalna prędkość obrotowa, zużycie powietrza, rozmiar obsługiwanych tarcz oraz gwint trzpienia. Ponadto dobrze, jeśli jest to szlifierka z regulacją obrotów. Podobne parametry znajdziemy w innych rodzajach szlifierek.
Do nieco bardziej zaawansowanych urządzeń zaliczają się młotki pneumatyczne. W ofercie producentów znajdziemy m.in. młotki igłowe, do dłutowania, do nitowania, do wyburzeń czy młotki do usuwania zgorzeliny. Tutaj ważna jest częstotliwość uderzeń, średnie i maksymalne zużycie powietrza, średnica tłoka oraz rozmiar narzędzia roboczego (np. nita).
Jeśli chodzi o klucze pneumatyczne to liczy się maksymalny moment obrotowy (w tym tzw. moment zrywający), prędkość obrotowa oraz maksymalne zużycie powietrza. Warto oprócz tego zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez dane narzędzie. We wszystkich omawianych przypadkach kluczowym czynnikiem jest wybór sprzętu znanej marki, co zagwarantuje nam niezawodność i pełną funkcjonalność przez długie lata użytkowania.