Wykończenie elewacji naszego budynku ma spore znaczenie zarówno dla jego późniejszej funkcjonalności, jak również nie pozostaje bez znaczenia w kwestiach wizualnych. To w jaki sposób wykonamy elewację, będzie rzutowało na nasz wizerunek bardziej niż może się nam wydawać. Wszak to właśnie elewacja budynku nie umknie nikomu, nie schowamy jej i nie odwrócimy od niej uwagi. Przez to wszelkie nasze budowlane i wykończeniowe potknięcia właśnie w tym elemencie, będą bardzo widoczne. Na szczęście dostępnych mamy wiele ciekawych rozwiązań i oryginalnych materiałów do wykonania elewacji.
Pokrycia elewacji – klasycznie czy alternatywnie?
Wszystkie rodzaje pokryć elewacji mają swoje niewątpliwe korzyści, ale i praktycznie żadna z wybranych metod nie będzie stuprocentowo idealna. To z czym kojarzy się łupek na elewacji lub też fasadzie to przede wszystkim styl. Łupek na elewacji przywołuje przede wszystkim skojarzenia z naturalnością i bliskością przyrody i natury. Doskonale dopełnia zatem stylistykę wielu rodzajów budynków, zarówno tych poza miastem. W przypadku zabudowy miejskiej taka elewacja zapewne będzie niezwykle oryginalna i dopełni stylu tworząc wizerunek bardzo prestiżowej posiadłości. Doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnym budownictwem opartym o szkło, marmur i beton, jak również z starszymi budowlami bazującymi na drewnie i cegle.
Łupek elewacyjny – jak wpływa na środowisko?
O łupku należy wiedzieć kilka rzeczy. Najważniejszą jego cechą jest to, że jest on wydobywany w sposób całkowicie naturalny i nie jest poddawany innej obróbce, aniżeli ta mechaniczna. Mamy więc do czynienia z produktem bardzo ekologicznym, nie nadwyrężającym i tak już mocno obciążonego środowiska. Właśnie dlatego stanowi on ciekawą alternatywę dla klasycznych fasad i elewacji.
Cechy łupka – doskonałe dla fasad i elewacji
Elewacja wykonana z łupka ma jeszcze bardzo wiele innych zalet. Łupek elewacyjny jest bowiem niezwykle trwały i wytrzymały zarówno na czynniki mechaniczne, jak również atmosferyczne, które pojawiają się w naszej szerokości geograficznej. Łupki to materiały nie nasiąkające wodą, całkowicie mrozoodporne. Co równie ważne – nie musimy ich konserwować przez cały czas użytkowania. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, zawsze będą się prezentowały równie pięknie. Jest to także zasługą braku obróbki. Sztuką jest odpowiednie selekcjonowanie łupka, by spełniał rygorystyczne wymogi. Właśnie dlatego warto wybierać ten materiał ze sprawdzonych źródeł.