Lecytyna to składnik naturalny, który dzięki swojej nietoksyczności znalazł zastosowanie w wielu branżach, min. spożywczej i medycznej. W organizmie człowieka lecytyna występuje jako składnik błon komórkowych.
Co to jest lecytyna?
Lecytyna jest mieszaniną różnych związków tłuszczowych. Są to głównie fosfolipidy, czyli związki składające się z kwasów tłuszczowych, glicerolu, grupy fosforanowej i dodatkowego związku choliny, inozytolu lub seryny.
Jest ona również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego: chroni osłonkę mielinową, tworzy istotny składnik mózgu i tkanki nerwowej. Bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, wpływa na odpowiednią gospodarkę cholesterolu oraz chroni barierę ochronną ścian żołądka. Wzmacnia również na pamięć i koncentrację oraz wspomaga regenerację wątroby.
Po raz pierwszy lecytyna została wyekstrahowana z żółtek jaj kurzych, skąd wzięła się jej nazwa (gr. lekithos). Obecnie na skalę masową do produkcji lecytyny używa się głównie ziaren soi, rzepaku i słonecznika. Są one oczyszczane, suszone, a następnie poddawane ekstrakcji. W ten sposób otrzymujemy surowy olej roślinny, w którym zawartość lecytyny wynosi do 2,5%. Surowy olej jest później podgrzewany do temperatury 90° C przy użyciu niewielkiej ilości wody. Można więc powiedzieć, że lecytyna jest produktem ubocznym z procesu rafinacji olejów.
Wykorzystanie lecytyny w branży spożywczej
Lecytyna posiada właściwości emulgujące i w związku z tym znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, głównie jako dodatek do żywności oznaczony numerem E322. Lecytyny znajdziemy głównie w wyrobach cukierniczych i piekarniczych, ale również w majonezie, margarynie, polewach, czekoladzie, produktach “instant” czy w makaronach. Są również składnikiem sera, lodów, gum do żucia.
Oprócz właściwości emulgujących, wykazuje również zdolności stabilizacyjne i spieniające, wzmacnia lepkość produktu i wpływa na lepszą konsystencję produktów końcowych. Poza zastosowaniami w branży spożywczej jest więc również dodawana do wielu kosmetyków: kremów, maści, szamponów, żeli do mycia, balsamów czy olejków.
Rodzaje lecytyny stosowane w przemyśle spożywczym
Najczęściej lecytynę pozyskuje się z trzech źródeł: soi, słonecznika i rzepaku. Zawartość fosfolipidów we wszystkich rodzajach lecytyny jest porównywalna, natomiast warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów OMEGA-3, OMEGA-6 i OMEGA-9.
Lecytyna sojowa
Lecytynę sojową pozyskuje się jako produkt uboczny procesu odśluzowywania oleju sojowego. Stosuje się ją głównie w medycynie, przy leczeniu wielu dolegliwości układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Może być jednak z powodzeniem stosowana jako dodatek do żywności i kosmetyków.
Co ciekawe, jest ona bezpieczna do stosowania przez osoby uczulone na soję, gdyż nie zawiera wystarczającej ilości białka sojowego.
Lecytyna słonecznikowa
Lecytyna słonecznikowa wydłuża okres przydatności do spożycia i poprawia teksturę wielu produktów spożywczych. W kosmetykach wykazuje silne działanie nawilżające i zmiękczające, co sprawdza się w kremach i maściach, pomagających w wygładzaniu skóry oraz przy leczeniu podrażnień i suchej skóry.
Dodawana do suplementów diety, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny, oraz do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Lecytyna słonecznikowa to produkt dostępny w ofercie firmy Foodcom: https://foodcom.pl/products/lecytyna-slonecznikowa/.
Lecytyna rzepakowa
Podobnie jak produkt pozyskiwany z soi i słonecznika, lecytyna rzepakowa również jest popularnym wyborem na rynku. Warto podkreślić, że lecytyna otrzymywana z rzepaka ma zdecydowanie najwięcej kwasów OMEGA-9, dlatego jest często używana przez producentów jako składnik suplementów diety.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że oprócz szerokiego zastosowania w branży spożywczej, lecytyny stosuje się również w przemyśle jako składnik tworzyw sztucznych, smarów silnikowych, farb, tuszy, czy jako środek zapobiegający korozji. Możemy więc śmiało stwierdzić, że jest to produkt niezwykle uniwersalny, który sprawdzi się w wielu branżach.
Wybierając dostawców lecytyny, zawsze warto sprawdzić aspekty techniczne produktu oraz zalecenia producenta.