Czym różni się system WMS od ERP? – definicja i zasada działania

Czym różni się system WMS od ERP?

Aktualnie, żadna większa firma produkcyjna nie jest w stanie poradzić sobie bez odpowiedniego oprogramowania. Wszystkie dane dotyczące wykonywanej pracy i jej efektów są trzymane na serwerach, a także zarządzane przez specjalistów przy użyciu indywidualnych systemów. Wiele osób nie odróżnia poszczególnych programów tłumacząc, że przecież każdy z nich służy do zarządzania firmą. Poniżej, zestawimy dwa typy oprogramowania, które często są ze sobą mylone. Mowa mianowicie o WMS i ERP. Z pomocą firmy Quantum Qguar, posiadającej szeroką ofertę takich systemów, dowiemy się o różnicach między danym typem oprogramowania i podstawowych jego funkcjach.

Czym jest ERP?

Prowadzenie firmy niemal zawsze opiera się na planowaniu i zarządzaniu zasobami. To właśnie w tym celu powstał system ERP. Enterprise Resource Planning, co tłumaczone na język polski daje nam „planowanie zasobów przedsiębiorstwa” to system umożliwiający sprawne koordynowanie i rachowanie wykonywanych obowiązków.

Głównymi składowymi, wpływającymi na strukturę całego oprogramowania są moduły. Wdrażając program, specjaliści zawsze dobierają liczbę modułów względem wytycznych klienta i ilości działów w firmie. Do konkretnej sekcji ma dostęp jedynie pracownik prezentujący dany dział. ERP umożliwia kontakt między działami oraz sprawne przekazywanie danych, co przekłada się na efektywność pracy. Ponadto, posiada możliwość planowania zadań, a to pozwala porozumiewać się między działami i zapobiegać opóźnieniom.

Czym jest WMS?

WMS (Warehouse Management Software) to w wolnym tłumaczeniu „oprogramowanie zarządzające magazynem”. Już po samej nazwie widzimy, że nie są to systemy służące temu samemu, choć łączy je jedna rzecz. Oprogramowanie WMS w całości służy do koordynowania pracy w magazynie. Posiada szereg rozwiniętych funkcji umożliwiających planowanie i optymalizację przepływu towarów czy też automatyczne przydzielanie do półek lub regałów.

W zależności od stanowiska, pracownikom także przydziela się dostęp do określonych danych. Logiczne jest, że magazynier musi wiedzieć, gdzie dokładnie położyć towar, a osoba odbierająca go od kierowcy – jak go zarejestrować. Chcąc dowiedzieć się więcej o narzędziu, jakim jest system WMS, warto odwiedzić stronę producenta oprogramowania Quantum Qguar.

Różnice między jednym, a drugim oprogramowaniem

Po powyższym opisie można stwierdzić, że ERP przez wzgląd na modułowość jest bardziej rozwinięty i zaawansowany. Nie jest to jednak do końca prawda. Fakt, że system WMS odpowiada jednemu modułowi w ERP o niczym nie świadczy. To właśnie ten pierwszy posiada znacznie bardziej rozwiniętą funkcję zarządzania magazynem. Co więcej, WMS może być rzeczywiście wgrany jako jeden z modułów systemu ERP.

Logiczne jest, że dla firm korzystających z usług magazynów zewnętrznych, narzędzie WMS okaże się niepotrzebne. Niemniej jednak, dla dużych przedsiębiorstw dysponujących własnymi halami, będzie to rozwiązanie niezwykle niezbędne i ułatwiające pracę zarówno osobom zatrudnionym, jak i całemu zarządowi.