wózek narzędziowy do warsztatu

Jak wybrać wózek narzędziowy do warsztatu?

Różności

Chcąc utrzymać porządek w warsztacie samochodowym lub przydomowym garażu mechanika-amatora, konieczne jest zaopatrzenie się w wózek narzędziowy, w którym można w wygodny i jednocześnie bezpieczny sposób przechowywać wszystkie akcesoria. Wybierając odpowiedni model, mamy możliwość w znaczny sposób poprawić komfort naszej pracy oraz przyspieszyć wykonywanie kolejnych czynności. Co warto wziąć pod uwagę w trakcie kupowania takiego elementu wyposażenia?

Szafka narzędziowa z wyposażeniem – co powinno się w niej znaleźć?

Wnętrze, czyli wyposażenie wózka to absolutna podstawa i nasze zainteresowanie powinno na początek skoncentrować się właśnie na tym aspekcie. Decydując się na zakup produktu tego typu, trzeba zacząć od oszacowania zapotrzebowania na narzędzia. Jakie elementy stanowią zwykle podstawowe wyposażenie?

  • Nasadki, przedłużki i przeguby.
  • Pokrętła, grzechotki i wkrętaki (zarówno płaskie, jak i krzyżowe).
  • Szczypce, obcinacze i młotki.
  • Piłki, taśmy i zestawy kluczy imbusowych.

Bardziej zaawansowane wózki warsztatowe mogą zawierać nawet około 200 narzędzi. Konieczność osobnego zakupienia wszystkich akcesoriów byłaby nie tylko bardziej kosztowna i czasochłonna, ale również uciążliwa. Im bogatsza gama, tym bardziej wszechstronny i uniwersalny wózek z narzędziami. Szczegółowe informacje na temat wyposażenia wózków znajdują się w opisie na https://www.e-sas.pl/wozki, dlatego warto przeanalizować zawartość i w razie konieczności, zakupić tylko kilka dodatkowych elementów, które są nam potrzebne.

Z drugiej strony, osoby które od długiego czasu pracują w warsztacie i zdążyły już skompletować sporo narzędzi mogą zdecydować się na pustą wersję. W tym przypadku szafka warsztatowa na kółkach pozwoli nam na przechowywanie wszystkich z nich w jednym miejscu.

warsztat narzędziowy

Czym wyróżnia się dobry wózek mechanika?

Niezależnie od tego czy decydujemy się na wersję z wyposażeniem, czy bez, opisywany element powinien spełniać kilka istotnych warunków, które decydują m.in. o jego użyteczności i wytrzymałości. Inwestując w tego typu sprzęt chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej, również ze względu na fakt, iż jest to zazwyczaj spora inwestycja.

  • Materiał wykonania – najbardziej solidne są metalowe szafki narzędziowe z wyposażeniem lub bez. Są one najchętniej wybierane przez profesjonalne warsztaty, gdzie ryzyko uszkodzenia jest znacznie większe, w porównaniu np. do garażu. Ogromną zaletą modeli wykonanych z metalu jest też odporność na działanie różnego rodzaju smarów, olejów oraz płynów. Mocna konstrukcja zapewnia trwałość. Jeśli zależy nam na tym, aby wózek był zabezpieczony przed korozją, najlepiej zdecydować się na model, który został polakierowany proszkowo.
  • Wyposażenie w kółka jezdne – to bardzo ważny czynnik wpływający na komfort użytkowania. Szafka narzędziowa na kółkach powinna być wyposażona w minimum cztery takie elementy, a w przypadku większych wersji, optymalną liczbą jest sześć. Zaleca się ponadto, aby kółka obracały się w zakresie 360 stopni, gdyż zwiększa to ich mobilność. Oprócz tego, wózek powinien posiadać mocny hamulec, który zapobiegnie niekontrolowanemu przesuwaniu się. Pozwala on jednocześnie na wykorzystanie blatu szafki jako powierzchni roboczej.
  • Liczba i układ szafek – decydując się na wózki warsztatowe z wyposażeniem, zazwyczaj nie trzeba szczegółowo analizować tego aspektu, gdyż całość została zaprojektowana w taki sposób, aby bezproblemowo pomieścić wszystkie akcesoria. Jeśli jednak posiadamy własne narzędzia i wózek jest nam potrzebny do ich przechowywania, warto zorientować się czy posiada on szuflady zaprojektowane z myślą o konkretnych elementach, np. kluczach nasadowych. Sporym ułatwieniem są też odpinane pojemniki, dzięki którym można zabrać ze sobą narzędzia w dowolne miejsce, bez konieczności przewożenia całego wózka.

Jeśli szafka na narzędzia na kółkach ma być używana dość intensywnie, najlepszym rozwiązaniem jest model wyposażony w szuflady oparte o prowadnice łożyskowe. Dzięki temu, użytkownik ma pewność, że nie będzie musiał męczyć się podczas wyjmowania akcesoriów, co wpłynie na zwiększenie jego komfortu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze