Samokształcenie – w jakie kursy zainwestować?

Samokształcenie

Dostęp do technologii i Internetu otworzył nam drogę do niemalże nieograniczonej wiedzy i nauki. Aby być fachowcem w swojej wymarzonej dziedzinie, nie zawsze musimy mieć ukończony dyplom uczelni, bo w wielu zawodach liczy się doświadczenie i umiejętności. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować ze studiów, ale raczej daje nam to niezliczone możliwości samokształcenia i samodoskonalenia. Jakie kursy zainwestować, by pracowało i żyło nam się lepiej?

Zawód marzeń?

Nie każdy miał możliwość wybrać zawodu, o którym marzył od dziecka, ani także nie każdy wiedział w wieku 18 lat, co tak naprawdę sprawia mu przyjemność. Dlatego tak wielu ludzi przerywa studia lub rzuca znienawidzoną pracę po dziesięciu latach. Czy możemy zacząć wszystko od nowa? Oczywiście! Choć nie zawsze uda nam się osiągnąć to, o czym marzyliśmy, (idąc na medycynę w wieku 50 lat, możemy nie mieć już zbyt wielu szans na zostanie znanym i cenionym chirurgiem), ale z pewnością jest wiele innych profesji, które sprawią, że odnajdziemy swoje miejsce na świecie. Bardzo często możemy przeczytać o przypadkach osób, które na rzecz życia bliżej natury zrezygnowały z pracy na wysokim stanowisku w korporacji. Jeśli zatem chcesz coś zmienić w swoim życiu, odważ się i zostań tym, kim pragniesz. Mała kwiaciarnia? Butik? A może firma cateringowa? Wszystko to jest w zasięgu ręki.

Dobre relacje to podstawa

Jeśli mówimy o samokształceniu, to jednymi z podstawowych i bardzo przydatnych w życiu umiejętności są kompetencje społeczne. Wiele ciekawych i oryginalnych osób, ma ogromne problemy z nawiązywaniem kontaktu z drugim człowiekiem lub nie posiada umiejętności utrzymywania relacji. Skąd to wynika? Bardzo często z nieśmiałości, z introwertycznej natury ale także z braku wiary we własne możliwości, czy złych doświadczeń na tej płaszczyźnie. W co zatem zainwestować? Dobre relacje i umiejętność rozmawiania z ludźmi przyda nam się niemal w każdej dziedzinie życia. Dlatego warto, czerpać wiedzę z kursów o NVC (Nonviolent communication, Porozumienie bez Przemocy), na których dowiemy się jak rozmawiać z ludźmi, by wyrażać swoje emocje bez oceniania ich zachowania i przede wszystkim, by być zrozumianym. Innym tematem może być również budowanie dobrych relacji i unikanie konfliktów w biznesie. Dzięki takim szkoleniom zdecydowanie łatwiej będzie porozmawiać z szefem na temat podwyżki, ze swoim dzieckiem, które nie chce się uczyć, lub mężem, który nie wywiązuje się z domowych obowiązków.

Zarządzanie czasem i finansami

To dwie kolejne dyscypliny, które realnie wpłyną na poprawę jakości naszego życia. Umiejętność zarządzania czasem, planowania i formułowania priorytetów zaraz obok zarządzania finansami i umiejętnością tworzenia budżetu domowego powinny być obowiązkowymi przedmiotami w szkole. Dzięki temu wielu osobom łatwiej byłoby połączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym, a także nie popadałoby w finansowe tarapaty. Możemy zatem poszukać w Internecie kursów, szkoleń, a nawet studiów podyplomowych, dzięki którym nauczymy się jak zarządzania podstawowymi wartościami. Jeśli nie posiadamy pieniędzy na kursy internetowe, możemy skorzystać z pożyczki online, dzięki której już w kilka godzin będziemy mogli cieszyć się z udziału w nowym szkoleniu. Pieniądze, które wydamy na szkolenie to inwestycja w siebie i swój własny rozwój, który zawsze prowadzi nas o jeden (lub więcej) kroków w przód.