Pompa ciepła w mieście Olsztyn – ile kosztuje, jaką firmę wybrać i czy warto?

pompa ciepła

Ostatnie lat okazały się dla pomp ciepła niesamowicie owocne. To właśnie w tym czasie urządzenia te zdominowały polską – i nie tylko – branżę grzewczą. Obecnie są one jednym z najczęściej wybieranych przez ludzi źródeł ogrzewania domów oraz mieszkań. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że do wzrostu zainteresowania tym rozwiązaniem przyczynił się jego ekologiczny charakter. Jak się jednak okazuje, pomy ciepła są także rozwiązaniem ekonomicznym, szczególnie kiedy zdecydujemy się korzystać z nich w parze z instalacją fotowoltaiczną dla naszego domu. Do wzrostu popularności pomp ciepła przyczynił się także fakt, że nasze Państwo oferuje różnego typu dotacje na tego typu inwestycję. Czy faktycznie warto zdecydować się na taką formę ogrzewania budynku? Jaki jest koszt pompy ciepła i którą firmę w Olsztynie wybrać do zamontowania w naszym domu tego typu urządzenia? Podpowiadamy!

Pompa ciepła – co to jest i co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Pompa ciepła – najprościej mówiąc – jest urządzeniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozyskać energię do ogrzewania naszego domu z tzw. odnawialnych źródeł energii, do których zaliczamy wodę, powietrze, słońce. Urządzenie działa w bardzo prosty sposób, na zasadzie działania lodówki, którą każdy z nas ma w swoim domu. Jedyna różnica pomiędzy nimi jest taka, że lodówka oddaje na zewnątrz ciepłe powietrze, by wewnątrz było zimno, a pompa ciepła oddaje na zewnątrz zimne powietrze, by wewnątrz domu było ciepło. Podstawą takiego funkcjonowania obu wymienionych sprzętów jest przemiana fazowa krążącego w nich czynnika roboczego. Warto podkreślić, że pompa ciepła świetnie sprawdza się w:

  • powietrznych instalacjach grzewczych, np. klimatyzacja z możliwością ogrzewania,
  • tradycyjnych instalacjach grzewczych, np. ogrzewanie podłogowe.

Dodatkowym atutem pompy ciepła w domu jest możliwość uzyskania dzięki niej ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła i jej rodzaje

Pompy ciepła klasyfikujemy na podstawie rodzaju znajdującego się w nich czynnika grzewczego. W oparciu o tę cechę wyróżniamy pompy ciepła typu:

  • woda-woda,
  • powietrze-powietrze,
  • powietrze-woda,
  • woda-powietrze,
  • grunt-powietrze,
  • grunt-woda.

Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła?

Zdecydowanie tak. Pompy ciepła zalicza się do urządzeń sprężarkowych, czyli takich działających na prąd. Z tej właśnie przyczyny montuje się je zwykle razem z panelami PV. Jeśli jednak nie chcecie z jakiegoś powodu montować u siebie fotowoltaiki – nie jest ona konieczna. Nawet bez niej pompa ciepła wciąż jest bardzo ekonomiczną formą ogrzewania budynku.
Pompa ciepła – koszt

Cena pompy ciepła – to właśnie o nią w pierwszej kolejności pytają osoby zainteresowane montażem takiego rozwiązania u siebie. Niestety nie da się tego określić mniej więcej, czy podać zbliżonej wartości. Dla każdego będzie ona inna, ponieważ kształtuje ją metraż, jaki będziecie ogrzewać, rodzaj pompy, izolacja budynku orz wiele innych zmiennych. Jeśli chcecie poznać taką wycenę i myślicie o montażu pompy ciepłe w Olsztynie bądź Warszawie – koniecznie skontaktujcie się z firmą OZE Projekt. Pracujący w niej specjaliści z przyjemnością wykonają dla Was wycenę tego typu inwestycji w pompę ciepła.