Odprawa celna to dopełnienie wszelkich czynności, objętych zasadami postępowania celnego, związanych z przejęciem towarów, osób, bagażu przez granicę celną danego kraju. Czym jest odprawa celna paczek? Jak przebiega? Jakie ma konsekwencje? Dowiedz się więcej na ten temat!
Odprawa celna – na czym polega?
Odprawa celna to nic innego, jak kontrola dokumentów i przewożonych towarów. Weryfikuje się wówczas, czy zgodnie z zasadami postępowania celnego, podlegają one pobraniu podatku i cła. Do przeprowadzenia odprawy celnej niezbędne są następujące dokumenty: faktura, upoważnienie dla agencji celnej oraz numer EORI (dla przedsiębiorstw). W związku z tym, że funkcjonują różne rodzaje odpraw, dedykowane określonym grupom towarów, niekiedy konieczne są dodatkowe dokumenty lub czynności – np. dla leków, artykułów żywnościowych, nasion i produktów pochodzenia roślinnego. Planujesz nadać paczkę? Sprawdź tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl.
Kiedy wykonuje się odprawę celną?
W Polsce podstawowym aktem prawnym, obejmującym kwestie handlu z krajami, które nie należą do Unii Europejskiej, jest Unijny Kodeks Celny, wcielony w życie 1 maja 2016 roku. Powstał wskutek rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 roku. Zgodnie z nim odprawa celna odbywa się przy wywozie, jak i wwożeniu towarów spoza Unii Europejskiej. Warto tu też pamiętać o wyjątkach – odprawa celna dotyczy również międzynarodowego obrotu towarami z państwami, które choć są członkami Unii, to nie stosują dyrektyw podatkowych – są to m.in. Wyspy Kanaryjskie.
Rodzaje odpraw celnych w imporcie
- Odprawa zwykła – po jej zakończeniu otrzymuje się dwa komunikaty ZC291 (powiadomienie o długu celnym) oraz ZC299 (poświadczone zgłoszenie celne), które zostają wysyłane drogą elektroniczną. Odprawie nadaje się numer MRN.
- Odprawa czasowa (warunkowa) – ma miejsce wówczas, gdy po pewnym czasie towar wraca za granicę celną (np. na wystawy). W tym przypadku towar wprowadzany jest na obszar celny UE wyłącznie na określony czas (do 2 lat) i pozostaje własnością nadawcy.
- Odprawa uproszczona – to przyspieszona procedura, ułatwiająca odprawę celną. Dedykowana firmom, które są uznawane przez służbę celną za godną zaufania oraz odpraw towarów niereglamentowanych.
- Odprawa zbiorcza – dotyczy towarów wysyłanych na linii firma-firma o niskiej wartości (do 22 EUR), zwolnionych z cła i VAT-u. Do przesyłki powinna być dołączona faktura, a ilość towaru nie powinna wskazywać na przesłanki dalszego handlu.
- Odprawa pod wniosek – realizowana między osobami prywatnymi na przesyłki o wartości do 45 EUR. Są one zwolnione z cła, VAT-u oraz akcyzy, a do przesyłki należy załączyć fakturę lub pisemne poświadczenie zawartości oraz informację „prezent” lub „towar bezpłatny”.
- Odprawa indywidualna – dotyczy towarów o wysokiej wartości. Przesyłki do 150 EUR są zwolnione z cła, a naliczany jest tylko VAT i mowa tu o przesyłkach pomiędzy firmami lub od firmy do osoby prywatnej (faktura). Naliczane są VAT i akcyza. Jeśli chodzi o przesyłki o wartości powyżej 150 EUR, to tutaj naliczane są cło, VAT oraz akcyza (jeśli występuje).
Jeśli więc, zastanawiasz się nad zamówieniem przesyłki zza granicy pamiętaj, że może pojawić się opłata celna. Natomiast w przypadku przesyłek krajowych, koszt ich nadania możesz sprawdzić na: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/ekspres_24.