Jednolity rynek płatności międzynarodowych w euro realizowany za pomocą systemu SEPA wymagał ujednolicenia rachunków bieżących w całej Europie. Było to konieczne do usunięcia różnic między krajowymi i transgranicznymi płatnościami. Dlatego w przypadku europejskich przelewów należy używać tzw. numeru IBAN. Co to jest i gdzie go znaleźć? Dowiedz się więcej.
Co to jest numer IBAN?
Międzynarodowy numer konta bankowego, czyli IBAN to kod używany podczas wysyłania lub odbierania płatności zagranicznych. Numer ten może mieć różną długość, która zależy od kraju założenia konta. W standardowym formacie składa się maksymalnie z 30 znaków (liter lub cyfr), które są kombinacją numeru rozliczeniowego i numer rachunku bankowego. Zawiera również kilka symboli, które pomagają bankom zidentyfikować konkretną instytucję i kraj, do którego wysyłane są pieniądze.
Informacje te pomagają automatycznie przetwarzać przelewy międzynarodowe, dzięki czemu wykonywanie zagranicznych przekazów pieniężnych jest szybsze, łatwiejsze i tańsze. Numery IBAN są jedynymi dopuszczalnymi identyfikatorami rachunku dla płatności SEPA. Służą do weryfikacji poprawności podanych szczegółów transakcji. Zmniejsza to liczbę błędów podczas przetwarzania płatności międzynarodowych i krajowych.
Jak wygląda numer IBAN w Polsce?
Format numeru IBAN dla kont założonych w Polsce składa się z 28 znaków. Na początku zawsze jest dwuliterowy kod, który określa kraj, w którym znajduje się bank.
Oto przykładowy numer IBAN polskiego konta: PL 73 1240 2222 0000 1111 1111 1111. Skrót PL oznacza Polskę, a w dalszej kolejności:
- pierwsze dwie cyfry to suma kontrolna obliczana dla każdego numeru konta,
- osiem kolejnych cyfr to identyfikator banku oraz konkretnego oddziału, w którym znajduje się rachunek,
- pozostałe szesnaście cyfr to indywidualny numer rachunku bankowego klienta.
Numer IBAN można znaleźć po zalogowaniu się na konto z poziomu oficjalnych kanałów bankowości internetowej lub mobilnej, lub na wyciągu z banku.
Co się stanie, jeśli numer IBAN będzie zły?
Ręczne uzupełnianie formularzy przelewów międzynarodowych np. za zakupy w sklepie internetowym, generuje ryzyko popełnienia błędu. Można tego uniknąć, jeśli sprzedawca udostępnia system płatności online Przelewy24. Wówczas dane do przelewu zostają uzupełnione automatycznie.
Błędny numer IBAN może spowodować, że:
- płatność zostanie odrzucona i zwrócona do nadawcy,
- zostanie naliczona dodatkowa opłata za zwrot środków,
- pieniądze nie dotrą na czas do odbiorcy.
Jeśli numer IBAN jest poprawny, ale nie jest ważny dla zamierzonego miejsca docelowego, pieniądze mogą trafić na niewłaściwe konto. Dlatego w przypadku ręcznego uzupełniania formularzy, warto zawsze sprawdzać poprawność wpisanych danych, aby na czas anulować transakcję.
Oczywiście sytuację tę ratują i usprawniają polecenia wysyłane za pomocą operatorów płatności online. Więcej informacji o przelewach zagranicznych realizowanych w serwisach zewnętrznych znajdziesz pod adresem https://www.przelewy24.pl/.