Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane do codziennej, wielogodzinnej pracy. Co więcej, często funkcjonują one w trudnych warunkach, dlatego należy dbać o ich stan techniczny i wykonywać regularne przeglądy. Dzięki temu można uniknąć większych usterek i wymienić zużyte części. Z naszego artykułu dowiesz się, które elementy wózków widłowych najczęściej wymagają wymiany i są najbardziej eksploatowane.
Budowa wózka widłowego
Wózki widłowe wyposażone są w silniki spalinowe lub elektryczne oraz liczne mechanizmy, np. do podnoszenia wideł z obciążeniem. Znajduje się w nich wiele układów tj. układ jezdny, hamulcowy, napędowy, podnoszenia czy kierowniczy, a także pozostałe elementy, które w trakcie intensywnego użytkowania mogą ulec zużyciu bądź awarii. W takich sytuacjach konieczne jest znalezienie wysokojakościowych części zamiennych do wózków widłowych i wymianę starych nienadających się do regeneracji elementów na w pełni sprawne modele.
Gdzie występują najczęstsze awarie w wózkach widłowych?
Do jednych z najczęściej występujących usterek w wózkach widłowych zalicza się uszkodzenia mechanizmu podnoszącego. W zależności od tego, jaki element uległ awarii, może być konieczna wymiana łańcuchów, masztów lub elementów układu hydraulicznego. Spośród części, które najczęściej wymagają wymiany, można wymienić także widły, które w przypadku nawet najmniejszego uszkodzenia należy naprawić lub całkowicie wymienić, jeśli są mocno zniszczone.
Inną częścią podatną na uszkodzenia, a więc wymagającą regularnej wymiany są opony. Szczególnie w przypadku wózków widłowych poruszających się na ogumieniu pneumatycznym, które może z łatwością ulec przebiciu w przypadku najechania na gwóźdź czy ostry kamień. Niezależnie od rodzaju usterki, wózek w takiej sytuacji nie powinien być użytkowany i należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu o pomoc. Jednym z takich miejsc jest firma Serwitech Leszno, która dokonuje napraw u klientów lub w swoim warsztacie.
Właściwa eksploatacja wózków widłowych
Choć usterki często wynikają z eksploatacji, niewłaściwe użytkowanie wózków widłowych może w dużej mierze przyczynić się do ich krótszej żywotności i częstszych awarii. Warto więc pamiętać o regularnych przeglądach technicznych, nieprzekraczaniu maksymalnego obciążenia pojazdu oraz wykorzystywaniu wózka wyłącznie do prac, do których został on przeznaczony. Co więcej, operator powinien mieć specjalne uprawnienia, a wózek być dopuszczony do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego.