Kiedy powinieneś szukać pracy?

Kiedy powinieneś szukać pracy?

Potrzeba znalezienia pracy może pojawiać się na różnych etapach życia. Czasami jest to pierwsza praca, kiedy indziej chcesz wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie lub zmienić dotychczasowe zatrudnienie, a także spróbować swoich sił w zupełnie nowej branży. Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment na znalezienie nowej pracy.

Im wcześniej, tym lepiej – praktyki i staże

Warto korzystać z możliwości odbycia praktyk i staży w rozwojowej firmie. Gdy masz sposobność stawiania pierwszych kroków u pracodawcy, który oferuje stabilne zatrudnienie i dobre warunki, w dalszej perspektywie może okazać się, że nawiążecie dłuższą współpracę. Praktyki i staże pozwalają nie tylko uzyskać potrzebne doświadczenie, ale też obycie w konkretnej firmie. Gdy pokażesz swoje zaangażowanie, być może zostaniesz w firmie nawet po zakończeniu praktyk.

Masz stałe zatrudnienie, ale chcesz zmienić pracę

Jeśli w swojej obecnej pracy masz dobre wynagrodzenie, poprawne stosunki ze współpracownikami, a twoje starania są doceniane – dobrze trafiłeś! Jeśli jednak tych rzeczy nie ma, a sytuacja jest napięta, praca przynosi ci dużo stresu i mało satysfakcji, zdecydowanie przyszła pora, aby znaleźć inną. Pozostawanie latami na stanowisku, które jest źródłem frustracji, nie służy nikomu. Dlatego, jeśli czujesz, że przyszła pora na zmiany, zacznij przeglądać oferty zatrudnienia, aby mieć czas na poznanie aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Gdy posiadasz stałe zatrudnienie i nie czujesz presji, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz dokładnie taką posadę, jaką chcesz. Dlaczego tak się dzieje? Gdy sytuacja życiowa nie zmusza cię do szybkiego znalezienia nowej pracy, możesz spokojnie analizować różne oferty, aby wybrać tylko te, które naprawdę są interesujące. Dzięki temu nowa praca nie będzie przypadkowym wyborem, a dojrzałą decyzją.

Weekendy – doskonały czas na przeglądanie ofert pracy

Wiele firm umieszcza swoje ogłoszenia na platformach rekrutacyjnych pod koniec tygodnia, czyli najczęściej w piątek. Dlatego weekend to dobry moment na przejrzenie tych ofert. Wtedy też można liczyć na stosunkowo niewielką konkurencję, gdyż w sobotę oraz niedzielę ludzie chętniej zajmują się odpoczynkiem, niż myśleniem o zatrudnieniu. Jest to pewnego rodzaju szansa. Dzięki temu, że ogłoszenie zobaczysz wcześniej niż inni, masz możliwość dobrze przygotować się do procesu rekrutacji.

Jesień idealną porą na poszukiwanie pracy

Pora roku także może odgrywać ważną rolę. We wrześniu ludzie są wypoczęci po wakacjach, a dzieci idą do szkoły. Między innymi dlatego jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie szukania pracy. Wtedy jesteś gotowy na zmiany w życiu i łatwiej niż zazwyczaj podejmujesz nowe wyzwania. Jest to także chwila ożywienia na rynku pracy i warto z tego skorzystać. To właśnie jesienią pracodawcy częściej rekrutują, z uwagi na wykonywanie różnych analiz i podsumowań po okresie wakacyjnym.

Odśwież swoje CV i aplikuj na wybrane stanowisko. Nie czekaj, aż inni kandydaci cię ubiegną, gdyż może okazać się, że oferta jest już nieaktualna. Przeglądaj portale z ogłoszeniami pracy i znajdź wymarzoną posadę, gdy czujesz, że pora zatroszczyć się o swoją karierę i zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com