Jakie regały stosuje się w magazynach?

Jakie regały stosuje się w magazynach?

Regały magazynowe są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego zakładu. Meble pozwalają bowiem na zarządzanie przechowywanym towarem – umożliwiają jego klasyfikację, odpowiednie składowanie oraz prostą inwentaryzację. Aby właściwie dobrać podobny sprzęt, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne modele. Oto krótkie zestawienie.

Poszukując odpowiedniego wyposażenia, należy ustalić, jakie wymiary pozwolą na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Parametry regałów są więc uzależnione od rozmiarów samego przedsiębiorstwa (np. skali działalności) oraz magazynów (nisko i wysoko usytuowane stropy). Istotnym czynnikiem jest też maksymalne obciążenie konstrukcji, które w znaczącym stopniu ogranicza wykorzystanie mebla (jeżeli przekroczy się taką granicę, łamie się prawo i powoduje szybsze zużycie sprzętu).

Rodzaje regałów magazynowych

Opisywane konstrukcje dzielą się na dwie grupy – statyczną oraz dynamiczną. Jak same nazwy wskazują, w pierwszym przypadku mamy do czynienia z nieruchomym sprzętem (mocowanym do ścian i podłogi), a w drugim – mobilnym (pozwalającym na przejazd albo przenoszenie). W każdej ze wspomnianych grup wyróżnia się kilka typów regałów magazynowych. Jak dodają eksperci z firmy Orson, „meblami” statycznymi nazywa się modele:

  • paletowe, określane także jako „bezpółkowe” – przeznaczone głównie do składowania palet,
  • półkowe – stosowane do przechowywania materiałów drobnicowych oraz wykonane z poprzeczek nośnych, na których opierają się półki,
  • wspornikowe – wykorzystywane do pionowego magazynowania długich przedmiotów, np. desek; składające się z pojedynczych słupów i wsporników,
  • ramowe (o układzie ramowym).

Firmy, które zajmują się montażem regałów magazynowych, oferują również instalację modeli dynamicznych – pozwalających na jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni dzięki mobilności. Do takiego wyposażenia zalicza się konstrukcje:

  • przesuwne – poruszające się po szynach,
  • satelitarne – ze zdalnie sterowaną platformą,
  • przepływowe – lekko nachylone i transportujące towar po rolkach,
  • wjezdne (drive-in) – przyjmujące formę korytarzy.

Metalowe regały magazynowe

Najczęściej używanym materiałem, z jakiego produkuje się regały magazynowe, jest metal – charakteryzuje się parametrami umożliwiającymi zniesienie wysokich obciążeń oraz zapewnia względne utrzymanie takiej konstrukcji w czystości. Metalowe konstrukcje są tutaj też o wiele bardziej wytrzymałe niż drewno, które jest narażone na obtłuczenia i działanie wilgoci. Łatwiej również wymieniać poszczególne elementy wyposażenia.