W dobie rosnącej różnorodności zawodowej, wybór ścieżki kariery staje się zadaniem coraz bardziej skomplikowanym. To, co kiedyś mogło być bardziej uproszczone – wybór tradycyjnych ścieżek zawodowych lub przekazywanych z pokolenia na pokolenie profesji – obecnie staje się wyzwaniem. Rozwój technologiczny, globalizacja i zmieniający się rynek pracy sprawiają, że dzisiaj mamy znacznie więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Paradoksalnie, rodzi to więcej wątpliwości czy obrana ścieżka jest tą właściwą.
Kulturowa perspektywa: Ewolucja wyborów zawodowych
W przeszłości wybór ścieżki zawodowej był często ograniczony przez tradycję, dostępność i lokalne potrzeby. Były to czasy, kiedy wybór sprowadzał się często do kilku znanych ścieżek, które były akceptowane przez społeczeństwo. Bycie lekarzem, prawnikiem, nauczycielem czy pracownikiem fizycznym stanowiło ogólnie przyjęte normy. W dzisiejszych czasach panorama zawodowa stała się znacznie bardziej złożona. Pojawia się wiele nowych dziedzin, zawodów, gałęzi specjalizacji oraz szansa na tworzenie własnych ścieżek kariery.
Współczesny świat jest niczym nieograniczony zbiór możliwości zawodowych, co w znacznym stopniu zawdzięczamy wszechobecnemu dostępowi do internetu i globalizacji rynku pracy. To globalne spojrzenie na zawody pozwala na eksplorowanie niezwykle różnorodnych ścieżek kariery, które jeszcze kilka lat temu były w znacznym stopniu nieznane lub trudno dostępne. Obecnie ludzie mają szansę na zajmowanie się profesjami, o których nawet nie marzyli, z którymi nie mieli wcześniej styczności lub które dopiero się rozwijają w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczne i technologiczne.
Rynki globalne przyniosły ze sobą także dynamiczną zmienność, szczególnie jeśli chodzi o trendy zawodowe. Pojawiają się nowe dziedziny pracy, związane z rozwojem technologii, jak na przykład analityka danych, programowanie sztucznej inteligencji czy ekspertyza z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wraz z tymi nowymi zawodami pojawiają się również wyzwania – nie tylko techniczne, ale także związane z dostosowaniem się do szybko zmieniających się warunków rynkowych i wymagań zawodowych.
Jednym z głównych wyzwań, jakie wynikają z tej ogromnej liczby możliwości zawodowych, jest właśnie trudność w dokonaniu wyboru. Wybór zawodu, który będzie nie tylko zapewniał utrzymanie, ale również przynosił satysfakcję zawodową, może być zadaniem skomplikowanym, szczególnie dla osób niepewnych swoich zainteresowań i pasji. Z tą różnorodnością zawodów przychodzi również presja na podjęcie decyzji, co może prowadzić do poczucia zagubienia, lęku przed wyborem nieodpowiedniej ścieżki oraz obaw o przyszłość.
W świecie, w którym ilość dostępnych opcji zdaje się być prawie nieograniczona, doradztwo zawodowe oraz coaching stają się kluczowymi narzędziami. Pomagają one jednostkom w zrozumieniu i wydobyciu ich prawdziwych zainteresowań, umiejętności oraz wartości, a także ułatwiają wybór ścieżki kariery, która jest zgodna z ich osobowością i aspiracjami – podkreśla Renata Szatecka, Coach EMCC, doradca kariery oraz założycielka onadlaniej.pl – bloga na którym dzieli się swoją wiedzą na temat rynku pracy i kierunków rozwoju. Wspomniane usługi nie tylko asystują w wyborze drogi zawodowej, ale również wspierają w budowaniu pewności siebie, konstruktywnego podejścia do wyzwań i realizacji celów zawodowych, co jest niezmiernie cenne w świecie tak różnorodnych możliwości zawodowych.
Wartość doradztwa zawodowego i coachingu
Doradztwo zawodowe: Odkrywanie indywidualnych predyspozycji
Doradztwo zawodowe jest jak mapa prowadząca przez gąszcz różnorodnych ścieżek zawodowych. To strukturalny proces, który pomaga jednostkom zidentyfikować ich pasje, zdolności oraz wartości. Poprzez skrupulatne badania, testy zainteresowań i rozmowy, doradca zawodowy pomaga zauważyć ukryte talenty i wskazuje na obszary, które mogą idealnie odpowiadać danej osobie. Ta indywidualna analiza pomaga uniknąć wyboru ścieżki zawodowej tylko z powodu presji społecznej, kierując ku autentycznym zainteresowaniom i pasjom. Doradcy korzystają z wielu narzędzi dostępnych na rynku, między innymi kwestionariuszy osobowości czy testu Gallupa, który jest w stanie określić nasze predyspozycje a dzięki doradcy, doprecyzować gdzie będziemy mogli wykorzystać je najlepiej.
Coaching: Wsparcie w kształtowaniu celów i strategii
Rola coacha jest bardziej interaktywna. Jest to profesjonalista, który nie tylko słucha i rozumie cele jednostki, ale także pomaga stworzyć konkretne plany działania. Coaching to proces prowadzący do głębszego zrozumienia własnych pragnień i motywacji. Dzięki sesjom coachingowym, klient może odkryć ukryte ambicje, zidentyfikować bariery (takie jak brak pewności siebie czy lęk przed niepowodzeniem) oraz rozwijać konkretne umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w wybranej dziedzinie. We współpracy z coachem ustala plan działania. Coach nie doradza, a skupia się w szczególności na słuchaniu, zadawaniu odpowiednich pytań – po to aby klient sam doszedł do własnych wniosków.
Znaczenie doradcy i coacha w dobie przesytu informacji
W erze informacyjnej, gdzie każda dziedzina jest osiągalna w zasięgu kliknięcia, paradoksalnie może to prowadzić do jeszcze większego chaosu i dezorientacji. Istnieje ogrom informacji na temat ścieżek zawodowych, trendów, programów edukacyjnych i możliwości rozwoju kariery. W takim środowisku, wartość doradztwa zawodowego i coachingu staje się nieoceniona.
Przyswajanie informacji, przetwarzanie jej i wyciąganie odpowiednich wniosków, to często wyzwanie dla jednostek, szczególnie gdy stawiają oni pierwsze kroki w budowaniu kariery. Doradca zawodowy i coach nie tylko pomagają w interpretacji tej masy informacji, ale też filtryzując ją, koncentrują się na indywidualnych cechach i marzeniach danej osoby – podkreśla Renata Szatecka, założycielka onadlaniej.pl, doradca i coach EMCC.
Dopełniające się narzędzia
Doradztwo zawodowe i coaching nie są jedynie narzędziami do wyboru kariery, ale kompleksowym wsparciem dla jednostek w odkrywaniu i kształtowaniu swojej drogi zawodowej. Stanowią one klucz do lepszego zrozumienia samego siebie, odkrycia pasji, wydobycia ukrytych talentów oraz stworzenia planów działania prowadzących do sukcesu w wybranej dziedzinie. W dzisiejszym złożonym świecie zawodowym, te usługi pełnią istotną rolę w wytyczeniu ścieżki, która jest nie tylko satysfakcjonująca, ale również zgodna z indywidualnymi aspiracjami i wartościami.
Wybór drogi zawodowej w dzisiejszym świecie jest bardziej złożony niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniejsze ograniczenia zostały zastąpione przez mnogość możliwości, co sprawia, że wiele osób może czuć się zagubionych. Doradztwo zawodowe oraz coaching stanowią wartościowe narzędzia pomagające w nawigowaniu przez ten gąszcz możliwości, identyfikując mocne strony, cele oraz kroki do ich osiągnięcia. Dzięki nim, poszukiwanie własnej ścieżki zawodowej może stać się bardziej klarowne i satysfakcjonujące.
O Autorce
Renata Szatecka
Business Coach
Przez ponad 10 lat pracowała jako Project Manager w HRze. Była odpowiedzialna za zarządzanie zespołami crossowymi i projektami dot. ludzi – m.in. ich rekrutacji, budowania wizerunku kluczowych talentów. Ukończyła Szkołę Główną Handlową z Zarządzania Projektami oraz Akademię Leona Koźmińskiego z Coachingu Profesjonalnego. Należy do globalnego stowarzyszenia EMCC.
Dziś pomaga poprzez szkolenia, procesy coachingowe, a także konsultacje z budowania swojej marki osobistej w zgodzie ze sobą. Chce, aby jej klienci cieszyli się wymarzonym życiem, zadowoleniem z pracy i poczuciem, że spełniają się w każdym obszarze.