Generatory ozonu, nazywane także ozonatorami, to aparaty elektromechaniczne, służące do wytwarzania ozonu w celu oczyszczania i odświeżania powietrza oraz wody. Wykorzystuje się je zarówno w obiektach publicznych, komercyjnych i przemysłowych, jak i w domach oraz mieszkaniach. Przyjrzyjmy się temu, na jakich zasadach opiera się działanie ozonatorów i z jakich elementów są one zbudowane.
Rosnącą popularność generatorów ozonu tłumaczyć można tym, że ozon należy do najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Jego bakteriobójcze działanie jest pięćdziesiąt razy skuteczniejsze niż działanie chloru. Oprócz bakterii, ozon niszczy także grzyby, pleśnie, roztocza, a nawet wirusy. Błyskawicznie usuwa też nieprzyjemne zapachy, niezależnie od tego, czy ich źródłem jest stęchlizna, czy chemikalia.
– O efektywności ozonatorów najlepiej świadczy to, że powszechnie wykorzystuje się je w szpitalach – podkreśla przedstawiciel firmy Bitom produkującej ozonatory.
Działanie i budowa generatorów ozonu
Ozon to cząsteczka tlenu składająca się nie ze standardowych dwóch atomów (O₂), ale z trzech (O₃). Dodatkowy atom ma skłonność do odłączania się i wchodzenia w reakcje z innymi związkami chemicznymi, na czym opiera się właśnie dezynfekujące działanie ozonu. A jak powstaje ozon? Pod wpływem działania promieni UV albo poprzez wyładowania elektryczne. Ten drugi sposób wykorzystywany jest w ozonatorach. Jak to wygląda? Do elektrod, wokół których przepływa tlen, przykładane jest wysokie napięcie. Wyładowania koronowe wywołują rozpad cząsteczek tlenu na tlen atomowy, w wyniku zamiany energii elektrycznej na chemiczną. Następnie dochodzi do syntezy tlenu atomowego (O) z cząsteczkowym (O₂) i tak powstaje ozon (O₃).
Przejdźmy teraz do tego, jak zbudowany jest generator ozonu. Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, jego kluczowymi elementami są elektrody oraz generator wysokiego napięcia. Niezbędny jest również bezpiecznik, a także wentylatory do odprowadzenia ciepła i wydmuchiwania ozonu. Na tym nie koniec. Aby ozonator właściwie spełniał swoje zadanie, a korzystanie z niego było bezpieczne i wygodne, potrzebujemy też stosownej elektroniki. Przede wszystkim regulatora stężenia ozonu, zegara z wyłącznikiem czasowym i systemu sterowania. Wszystkie te części trafiają do obudowy, najlepiej stalowej, która dodatkowo może być wyposażona w uchwyty pozwalające zawiesić urządzenie na ścianie.