Dla każdego nadawcy najbardziej istotną kwestią jest to, aby jego paczka dotarła do adresata nieuszkodzona. Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Paczki przechodzą bowiem przez wiele sortowni oraz trafiają z rąk do rąk, z taśmy na taśmę, gdzie niekoniecznie traktowane są łagodnie. Opakowania są jak ludzkie charaktery – nie ma złych, a jedynie niewłaściwie dobrane. Większość strat w transporcie bez problemu możemy uniknąć. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku podstawowych zasad pakowania przesyłek. Paczka musi bowiem chronić towar przed naciskiem oraz niemożliwymi do uniknięcia uderzeniami i wstrząsami. Jak ją dobrze zabezpieczyć?
Przede wszystkim – opakowanie na miarę
Kluczową kwestią podczas pakowania paczki jest dobór właściwego kształtu, a także wielkości opakowania. Kartonowe pudełko, plastikowy czy metalowy kontener, tuba, paleta, drewniana skrzynka czy beczka – którekolwiek z nich wybierzemy, musi być jak najbardziej zbliżone wymiarami do gabarytów naszej wysyłki.
Jakie zalety niesie za sobą odpowiedni wybór wielkości opakowania?
- Mniejsza ilość wypełniaczy – oszczędność materiałów oraz czasu pracy.
- Zmniejszenie gabarytów paczki – co wiąże się z niższą ceną przesyłki.
- Zabezpieczenie towaru przed przemieszczaniem się w opakowaniu – tym samym ograniczamy ryzyko wystąpienia uszkodzeń wynikających z uderzeń o ścianki opakowania, a dodatkowo przenoszenie przesyłki jest łatwiejsze.
Jeżeli jest to możliwe, zadbajmy także o regularny kształt paczki oraz jej właściwe wymiary. Najczęściej będzie to stworzenie paczki standardowej w prostopadłościennym kształcie. Tego typu przesyłki są bowiem znacznie tańsze niż niestandardowe.
Szczelne wypełnienie – co wybrać?
Szczelne wypełnienie przesyłki to klucz do sukcesu. Paczka będzie w nieustannym ruchu. Nawet jeżeli nie będzie rzucana w sortowni, zasady dynamiki dadzą o sobie znać podczas podróży samochodem dostawczym. Wysyłając produkty takie jak ubrania, pluszowe zabawki czy tekstylia, wypełnienie jest raczej zbędne. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku kosmetyków, wszelkiego rodzaju flakonów czy elektroniki. Czym najczęściej wypełniamy przesyłki? Może być to folia bąbelkowa lub papierowa, folia stretch, styropianowe chipsy, papier czy inne ekologiczne wypełniacze. Najbardziej istotne jest jednak to, aby towar w paczce nie przemieszczał się.
Zabezpieczenie zewnętrzne
Najpopularniejszym zabezpieczeniem zewnętrznym paczki są obecnie tekturowe pudełka, które dodatkowo wzmacnia się folią stretch oraz taśmami pakowymi. Możemy także zastosować dodatkowe tekturowe lub plastikowe „zbrojenia”, jednak nie jest to popularne rozwiązanie.
W przypadku transportu towaru, który jest dla nas szczególnie cenny oraz wymaga maksymalnej ochrony przed uszkodzeniami i odkształceniami opakowania, warto zastanowić się nad wyborem kontenera lub skrzyni wykonanej z drewna. Tego typu opakowania zewnętrzne oferują bardzo skuteczną ochronę przed większością typowych uszkodzeń, a jednocześnie są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu.
Pamiętajmy także, aby odpowiednio zamknąć opakowanie oraz je oznaczyć. Niestety, maszyny w sortowniach nie potrafią czytać oraz nie rozróżniają symboli umieszczonych na pudełkach, jednak umieszczenie informacji o tym, jak traktować naszą paczkę może pomóc kurierowi.
W tym celu używa się specjalnych znaków manipulacyjnych. Najbardziej znanym z nich jest symbol kieliszka oraz strzałki, które informują o tym, że danej przesyłki nie należy kłaść. Zestaw symboli do wykorzystania jest jednak dużo szerszy.
Bezpieczeństwo paczki a rozpakowanie
Jeżeli nasza paczka bezpiecznie dotarła już do odbiorcy, wspaniale. Jednak to nie koniec jej drogi. Bezpieczeństwo paczki zależy także od tego, jak łatwo będzie ją otworzyć. Najszybszy sposób otworzenia paczki gwarantują te zabezpieczony przy użyciu folii stretch. Wówczas wystarczą nam jedynie nożyczki lub nieco więcej siły, a paczka otworzy się sama.
Problematyczne z kolei będą z pewnością zgrzewane, plastikowe opakowania, w których kupujemy np. żarówki. Każdy odbiorca ma z nimi problem. Do otworzenia paczki powinniśmy zatem używać jak najmniej ostrych narzędzi oraz jak najmniej siły.