Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 z HEVC? Kilka informacji dla użytkowników

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 z HEVC

Czy Twój telewizor dostosowany jest do formatu nowej telewizji naziemnej? Które telewizory mają DVB-T2?

Które telewizory mają DVB -T2?

DVB-T2 HEVC to nowy standard kodowania cyfrowej telewizji naziemnej, która już w 2022 roku stanie się w pełni obowiązującym formatem. Jego wdrożenie rozpocznie się 28 marca, a ostateczną datą wprowadzenia DVB-T2 HEVC jest koniec czerwca 2022 roku. Warto zauważyć, że standard ten ma obowiązywać nie tylko w Polsce, lecz we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Sam format jest dużą modernizacją i przyniesie ze sobą całą masę korzyści. Wśród nich warto wymienić chociażby lepsze wykorzystanie dostępnych pasm radiowych oraz kompresję danych. W praktyce sprawi to, że abonenci telewizji naziemnej będą mogli oglądać więcej kanałów, a do tego będą one emitowane w lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Które telewizory mają DVB-T2 HEVC?

Pytanie, które telewizory mają wbudowany tuner DVB-T2, jest bardzo zasadne. Z pewnością nie są to wszystkie urządzenia, z których obecnie korzystają Polacy. Zazwyczaj są to starsze telewizory wyprodukowane jeszcze przed 2015 czy 2016 rokiem. Z drugiej jednak strony renomowane firmy takie jak Samsung, od dawna już posiadają w sprzedaży telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T2. Jeśli chcesz uniknąć konieczności dokupowania jakiekolwiek sprzętu po czerwcu 2022 roku, konieczne sprawdź, czy telewizor jest przygotowany na nowy standard.

Jeśli Twój telewizor nie jest przystosowany do odbierania sygnału DVB-T2 HEVC, masz do wyboru dwa wyjścia. Pierwszym jest zakup zewnętrznego dekodera, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku, drugim natomiast kupno nowego telewizora. Ostatni wariant jest szczególnie polecany, jeśli i tak rozważane było nabycie telewizora. Przeglądając sklepowe półki szukaj telewizorów, które posiadają wbudowany tuner DVB-T2 HEVC.

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Aby zdecydować, czy potrzebujesz nowego telewizora, konieczna jest także wiedza, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC. W tym celu możesz korzystać np. z kanałów testowych, które nadają w nowym formacie. Inne rozwiązanie to sprawdzenie w instrukcji obsługi sprzętu, ta jednak dość często ląduje w koszu lub zakamarku szafki, do którego trudno dotrzeć. Odpowiednie informacje znajdziesz również na stronie producenta urządzenia. Wystarczy wpisać nazwę modelu i zapoznać się z jego specyfikacją. W ostateczności możesz też napisać wiadomość mailową do producenta z prośbą o pomoc.

Skoro wiesz już, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC, nie pozostaje nic innego, jak poznanie tej informacji i podjęcie decyzji, co dalej z Twoim domowym sprzętem. Jeśli zdecydujesz się na zakup telewizora, ogranicz się do znanych i sprawdzonych marek, choćby jak wspomniany już wcześniej Samsung.

Autor
Zespół redakcyjny Joblife

Od lat pragniemy dostarczać Państwu najświeższe informacje z dziedziny przemysłu, finansów oraz prawa pracy. Nasz zespół każdego dnia gromadzi setki informacji i starannie selekcjonuje treści pod kątem użyteczności i rzetelności.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze