Na własną rękę czy na zorganizowanych zajęciach? Taki dylemat napotkasz, planując rozpoczęcie nauki nowego języka. Szkoły językowe kuszą rozbudowanymi programami zajęć i wsparciem native-speakerów, ale dla wielu osób samodzielna nauka w domowym zaciszu to opcja znacznie bardziej atrakcyjna.
Co trzeba wiedzieć, zaczynając naukę angielskiego w domu?
Pory i czas trwania nauki możesz dostosować do swojego planu dnia, możliwości i potrzeb. Krótkie treningi językowe każdego dni lub dłuższe zajęcia raz na kilka dni – wybór należy do Ciebie. Podobnie z metodami nauki – jesteś wzrokowcem, wolisz przyswajać wiedzę ze słuchu, a może manualnie, zapisując nowe informacje? Planując naukę języka samodzielnie, możesz skoncentrować się na metodach, które najlepiej Ci odpowiadają. Dodatkowo masz znacznie większy wybór „pomocy naukowych”. Zamiast podręczników czy typowych filmików instruktażowych, w ramach lekcji możesz poczytać ulubioną powieść czy obejrzeć odcinek serialu w obcym języku. Swoboda i elastyczność to bez wątpienia ogromne zalety samodzielnej nauki
Skorzystaj z Internetu i ucz się angielskiego aktywnie?
Internet daje ogromne możliwości osobom, które chcą uczyć się języków. W bardzo dobrej sytuacji są zwłaszcza osoby chcące szlifować umiejętności w zakresie angielskiego, ponieważ język ten dominuje w otaczającej nas, zagranicznej popkulturze. Internet może być bazą lub cennym uzupełnieniem nauki pod postacią kursów online. Ich twórcy oferują wiele podejść do nauki, ale warto zwracać uwagę szczególnie na te, które bazują na technikach aktywnego przyswajania wiedzy i mobilizują do posługiwania się językiem nie tylko podczas kursu. Kurs Aktywny Angielski – 10 sposobów na MAKSIMUM efektów, dostępny tutaj: https://szybkanauka.pro/aktywny-angielski-efekty/ kładzie nacisk na to, by podczas kursu możliwie jak najmocniej angażować mowę. Przyswajanie przez powtarzanie słów i zdań to najlepszy sposób. Na to, żeby uruchomić pamięć słuchową i dobrze je utrwalić, a przy okazji pozbyć się językowej tremy i trenować używanie języka w praktyce. Rozumienie przekazów to tylko połowa sukcesu – równie ważna jest umiejętność swobodnego posługiwania się językiem, a to oznacza nie tylko znajomość słów i fraz, ale także ich właściwą wymowę.
Pamiętaj o systematyczności
Niezależnie od tego, jaką metodę domowej nauki angielskiego wybierzesz, kluczowa jest systematyczność. Zorganizowane zajęcia ułatwiają jej utrzymanie – wiesz, że musisz pojawić się na nich w określonym dniu i porze, a czas ich trwania jest z góry określony. Dodatkowo lektor rozlicza się z zadań domowych i weryfikuje poziom języka za pomocą testów. Ucząc się w domu, musisz mobilizować się samodzielnie, co może okazać się trudne. Co zrobić, żeby utrzymać determinację do nauki na wysokim poziomie?
Przede wszystkim planuj swoje językowe lekcje tak, by wyciągnąć z nich, jak najwięcej. Przykładowo, część z nas jest najbardziej produktywna o poranku, inni funkcjonują w trybie „sowy” i uzyskują maksimum skupienia w nocy. Jeśli w nauce pomaga ci relaksująca muzyka, konkretny napój lub przekąska – wykorzystaj to. Dzięki temu nauka przyniesie dobre efekty, a to zmobilizuje Cię do dalszej pracy. Innym sposobem na zwiększenie systematyczności jest poszukiwanie okazji do nauki również poza lekcjami. Przykładowo, możesz zmienić język na telefonie na obcy, korzystać z poradników po angielsku, zamiast po polsku (na przykład wyszukując przepisów) lub wykorzystywać dojazdy do pracy czy przerwy w niej na językowe powtórki, na przykład ze słówek.
Słuchaj i czytaj po angielsku jak najczęściej
Im częściej będziesz mieć kontakt z językiem, tym szybciej go przyswoisz. Właśnie dlatego nie ograniczaj się wyłącznie do nauki angielskiego podczas ustalonych przez siebie lekcji, ale otaczaj się nim zawsze, gdy masz okazję. Czytaj anglojęzyczne książki, gazety czy artykuły na stronach internetowych, słuchaj albumów anglojęzycznych artystów, poszukaj wciągających podcastów w obcym języku, a oglądając anglojęzyczne seriale, wybieraj oryginalną ścieżkę językową i angielskie napisy – to ułatwi Ci naukę słów i zwrotów i osadzenie ich w konkretnym kontekście. Im częściej język angielski będzie obecny w Twojej codzienności, tym szybciej zdołasz się go nauczyć.