Jak przebiega CT weterynaryjne i ile kosztuje takie badanie?

CT weterynaryjne

Technologie diagnostyczne nowych czasów są szeroko znane i wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale także w weterynarii. Dzięki precyzyjnym wynikom, jakie otrzymujemy wykonując naszym pupilom tomografię komputerową, stała się ona coraz chętniej wykorzystywaną przez weterynarzy metodą badania, wykorzystywaną w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń lub urazów. Jej efekty są nieocenione i maksymalnie przydatne na etapie przygotowywania zwierzaków do trudnych zabiegów operacyjnych. Jak wygląda badanie tomografem komputerowym u zwierząt? Ile kosztuje CT weterynaryjne? Śpieszymy z wyjaśnieniem!

Przebieg tomografii u zwierząt. Jakie są wskazania co CT weterynaryjnego?

Tomografia komputerowa u naszych zwierzęcych przyjaciół, określana jest także jako badanie TK lub CT weterynaryjne. Wykonanie takiego badania umożliwia precyzyjną diagnostykę. Pozwala trafnie określić stan zdrowia małego pacjenta, a w efekcie dopasować odpowiednią ścieżkę leczenia. CT weterynaryjne nie jest badaniem inwazyjnym. Polega ono na skanowaniu konkretnych obszarów w celu uzyskania niesamowicie dokładnego odzwierciedlenia anatomicznego interesujących weterynarza obszarów zwierzęcego ciała. Wśród wskazań do wykonania tomografii u zwierzaka są:

  • różnego rodzaju urazy wewnętrzne,
  • problemy z układem ruchu,
  • zwyrodnienia stawów,
  • problemy onkologiczne,
  • padaczka nieznanego pochodzenia.

Jak długo trwa badanie CT weterynaryjne?

Samo badanie nie jest długie (skanowanie tomografem komputerowym trwa maksymalnie dwadzieścia minut), jednak do jego wykonania konieczna jest narkoza. Z tej przyczyny, do czasu badania należy ‘doliczyć’ czas niezbędny na pełne wybudzenia zwierzaka. Całość może trwać nawet do trzech godzin. Na wyniki TK czeka się około kilku dni.

tomografia weterynaryjna

TK weterynaryjne – o jakich pieniądzach mowa?

Tomografia komputerowa u zwierząt jest badaniem, które wykonuje się stosunkowo od niedawna. Dlaczego? Wiele małych gabinetów weterynaryjnych nie jest w stanie ponieść kosztu zakupu aparatury medycznej. Innym problemem są ograniczenia lokalowe. CT weterynaryjne wykonuje się urządzeniem o sporych gabarytach. Wiele gabinetów weterynaryjnych zwyczajnie nie ma na nie miejsca. Z wymienionych powodów, tomografia weterynaryjna jest badaniem, którego nie wykonacie wszędzie. Tylko niektóre gabinety oferują jej wykonanie. Nie zapominajmy też o tym, że do przeprowadzenia badania potrzebny jest także wykwalifikowany radiolog, który specjalizuje się w wykonywaniu tomografii właśnie u zwierząt. Wszystkie wymienione czynniki jak: koszt urządzenia, etat radiologa, koszt lokalu, koszt leków niezbędnych do narkozy i inne sprawiają, że niestety CT weterynaryjne nie należy do najtańszych badań. W Polsce, w zależności od miasta, zapłacimy za nie pomiędzy 400 a 600 złotych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze