Węże do motopomp (wykorzystywanych szczególnie w pożarnictwie i rolnictwie) muszą być wykonane z odpowiedniego, odpornego tworzywa. Ważna jest również waga przewodu – są często transportowane na duże odległości. Każdy użytkownik powinien prawidłowo zamontować wąż do pompy. Tylko wtedy można być pewnym skuteczności rozwiązania.
Znaczenie węży tłocznych w motopompach
Motopompę często określa się sercem każdego wozu strażackiego – jest jednym z najważniejszych elementów. Bez niej gaszenie pożarów byłoby niemożliwe. Podłącza się ją bezpiecznie do specjalistycznych węży (zazwyczaj węży tłocznych)za pośrednictwem specjalnych łączników do węży. Przewody tłoczne są wyjątkowo chętnie stosowane w pożarnictwie, ponieważ cechują się lekkością i łatwości obsługi, transportu. Łatwo je także przechowywać.
Węże tłoczone do motopomp i autopomp posiadają odpowiednie wypełnienie, wpływające na zmniejszenie oporu podczas tłoczenia środka gaśniczego. Jest to zwykle wykładzinę PVC, guma lub TPU.
Jak działają motopompy dla Straży Pożarnej?
Straż Pożarna używa najczęściej tzw. motopomp szlamowych, które są zaprojektowane w specjalny sposób. Nie jest możliwe ich zatkanie lub uszkodzenie podczas przepływania przez nich cieczy (często gromadzą się w niej różne ciała stałe, żwir). Taką możliwość zawdzięczamy silikonowo-węglowym uszczelnieniom pod stożkowym i żeliwnym wirnikiem. Motopompy posiadają również poduszki amortyzujące, które zapewniają minimalne przenoszenie wibracji przy wysokich obrotach silnika.
Jakie węże wykorzystuje się przy motopompach?
Istnieje kilka rodzajów węży do motopomp. Wszystkie cechują się lekkością i elastycznością, a także dostępnością w dużych odcinkach. Wyróżniamy węże FLEX/FLOURFLEX, HI-FLOW i HARDFLEX.
Węże HI-FLOW posiadają gładką i równą powierzchnię wewnętrzną, co gwarantuje niewielkie opory przepływu cieczy, np. środka gaśniczego, wody. Węże HARDFLEX mają zwiększoną odporność na ścieranie. Cechują się specjalną, powlekaną zewnętrznie powłoką, chroniącą przed uszkodzeniami. Węże FLEX/FLOURFLEX są odporne na warunki atmosferyczne, butwienie i gnicie.
Wszystkie wymienione węże można odnaleźć u certyfikowanego producenta węży pożarniczych specjalistycznych – firmy Bogdan Gil. Przedsiębiorstwo posiada nie tylko przewody przeznaczone dla Straży Pożarnej, ale też wersje rolnicze, sportowe, chemiczne, do naśnieżania i hydrantów. Wśród asortymentu można znaleźć także przydatne akcesoria, np. oploty poliestrowe, prądownice, strażackie linki ratownicze, wykładziny wewnętrzne i węże ssawne.