Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem studni, w której znajduje się czysta woda, zdatna do picia, to na pewno zastanawiałeś się nad jej wykorzystaniem. Co będzie Ci potrzebne do tego, aby np. podlewać za jej pomocą ogród? Oczywiście będzie to pompa hydroforowa, przez niektórych popularnie nazywana hydroforem. To, czy rzeczywiście będziesz mógł z niej korzystać do pompowania wody na powierzchnię, zależy głównie od tego, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody. Jeśli jest ono na głębokości mniejszej niż 8 metrów, to można wykorzystać do tego hydrofor. Jeśli jednak lustro wody jest niżej, koniecznie będzie trzeba sięgnąć po pompy głębinowe. Ile zatem kosztuje zestaw do pompowania czystej wody? Dowiesz się tego w tym artykule.
Sprawdź ile kosztuje pompa do studni z kręgów
Pompy hydroforowe występują pod wieloma różnymi nazwami, np. pompa napowierzchniowa, pompa do studni czy pompa domowa. W każdym przypadku chodzi praktycznie o ten sam rodzaj urządzenia, składający się z pompy elektrycznej i jeśli mamy do czynienia z zestawem, to z naczyniem wzbiorczym, czyli zbiornikiem na wodę. Jeśli warunki hydrologiczne pozwalają na to, aby w Twoim domu można zastosować pompę hydroforową, to koszt jej zakupu rozpoczyna się od 200 złotych za samą pompę z podstawowym osprzętem.
Kiedy po raz pierwszy wyposażasz swój dom w zestaw hydroforowy, trzeba się liczyć z wydatkiem od 1000 złotych wzwyż. Składa się na niego koszt kupna pompy, zbiornika, przewodów itd. Można z całą pewnością przyjąć, że pompy hydroforowe są jednymi z najtańszych rozwiązań na rynku, które pozwalają cieszyć się własnym, niezależnym ujęciem wody. Porównaj ceny pomp hydroforowych tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html
Na co zwrócić uwagę, kupując pompy hydroforowe?
Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku ma zbliżone parametry pracy. Maksymalna głębokość zasysania wody to 8 metrów, z kolei maksymalna wysokość podnoszenia to 35 metrów. Takie pompy sprawdzają się w użytku domowym. Więcej na temat sposobi ich doboru przeczytasz na stronie dostudni.pl.
Kiedy jednak potrzeba pomp o specjalistycznym przeznaczeniu, np. do budynków wielorodzinnych, lepiej wybrać pompy o większej mocy, np. 750 W. Mogą one pompować wodę na wysokość nawet 50 lub więcej metrów.
Kiedy potrzebne są pompy głębinowe?
W przypadku kiedy lustro wody w studni znajduje się poniżej 8 metrów głębokości, hydrofor okaże się niewystarczającym rozwiązaniem. Pompa głębinowa pozwala wówczas rozwiązać ten problem, co niestety ma swoje odzwierciedlenie w cenie urządzenia. Pompa do studni głębinowej jest urządzeniem, które jest umieszczane w odwiercie lub wewnątrz studni. Z tego też powodu ma większą moc, ponieważ podaje wodę wyłącznie do góry, nie musząc jej zasysać do swojego poziomu.
Wybierając pompę głębinową, również należy zwrócić uwagę na moc silnika oraz jej średnicę. Najtańsze urządzenia kosztują już od 250 złotych wzwyż i mają moc około 350 W. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi wówczas około 70 metrów, ale nie jest to jedyny istotny czynnik. Wybór pompy głębinowej powinniśmy rozpatrywać pod kątem jej wydajności. Pompa jednofazowa do domu mieszkalnego powinna mieć większą moc niż pompy głębinowe na działkę letniskową.
Jaki silnik najlepszy do pompy głębinowej i hydroforowej?
Na rynku znajdziemy pompy głębinowe i hydroforowe wyposażone w silnik jednofazowy oraz silnik trójfazowy. Który z nich jest lepszym wyborem? Tak naprawdę zależy to od mocy urządzenia. Tanie pompy o małej mocy mają silnik jednofazowy. Duże zestawy, w których pompa służy do czerpania wody z dużej głębokości lub będzie ją podnosić na dużą wysokość, powinny być z silnikiem trójfazowym.
Interesuje Cię tematyka pomp i korzystania z wody z ujęć własnych? Jeśli tak, zapraszamy do lektury tego artykułu https://klasterbudownictwa.pl/w-jakich-sytuacjach-warto-zamontowac-zbiornik-hydrofobowy/.