Funkia to rozłożysta i spora, jeśli chodzi o jej gabaryty, roślina, którą znajdziecie w sieci także pod nazwą hosta. Jest to niesamowicie urokliwa roślina ozdobna, którą w ogrodzie wyróżniają na tle innych kwiatów i krzewów charakterystyczne – ogromne i bujne – liście. Funkia zalicza się do bylin wieloletnich. Pięknie prezentuje się ona w każdym ogrodzie, zarówno mniejszym, jak i większym, a jej największym atutem jest praktycznie bezproblemowa uprawa. Każdy, kto ma ją w swoim ogrodzie, z pewnością poleci jej zakup. Jak dokładnie wygląda uprawa hosty, w jakim miejscu ogrodu ją posadzić i które kwiaty nadają się do sadzenia ich w jej towarzystwie? Śpieszymy z wyjaśnieniem!
Funkia – gdzie sadzić hosty?
Funkia jest rośliną cieniolubną, dlatego wybierając jej idealne stanowisko w swoim ogrodzie, najlepiej wybierać miejsca zacienione. Poleca się stawiać na mocny półcień, a w przypadku niektórych odmiana — nawet absolutny cień. Niestety funkie nie lubią się ze słońcem, przez co w miejscach nasłonecznionych – nie będą one ładnie rosły, a wręcz mogą usychać. Najlepszym miejscem sadzenia dla funkii jest cień, jaki dają drzewa oraz krzewy. Oczywiście istnieją odmiany tej byliny, które poradzą sobie w pełnym słońcu, jednak co do zasady – lepiej ich tam nie sadzić i pamiętać, że jeśli chcemy mieć funkię w ogrodzie – nie powinna być ona w miejscu słonecznym, gdyż nie lubi się ona z promieniami słońca.
Jaka gleba dla funkii będzie najlepsza?
Jeżeli mowa o jakości gleby, w której funkia będzie rosła najlepiej, należy mieć na uwadze, że jest to rodzaj byliny lubiącej mocno żyzne podłoże. Najlepiej sadzić funkie w glebie bogatej w próchnicę i o umiarkowanej wilgotności. Hosty nie akceptują suchych, piaskowych gleb.
Kiedy sadzi się funkie?
Termin wsadzania funkii z gołym korzeniem, czyli sadzonki to zarówno jesień, jak i środek wiosny. Najlepiej robić to w okolicach października, a potem wiosną pomiędzy kwietniem a majem. Oczywiście, po wsadzeniu sadzonki, nie można zapominać o podlewaniu rośliny (rano bądź wieczorem). Miejcie na uwadze, by podlewać jedynie ziemię. Polewanie wodą liści hosty – szkodzi jej. Dodatkowo, jeśli macie dostęp do obornika lub kompostu – z powodzeniem możecie nawozić nimi tę roślinę. By przezimować hostę, należy ją wcześniej delikatnie zaściółkować.
Jakie towarzystwo dla funkii (hosty) będzie najlepsze?
Funkie to jak już wspominaliśmy piękne, wieloletnie byliny ozdobne, które wyglądają idealnie zasadzone na zacienionych rabatach. Najlepiej prezentują się, gdy posadzimy je po kilka, w większych grupach. Nie można nie wspomnieć w tym artykule o tym, że rozłożyste liście nie są jedynym elementem dekoracyjnym host. Funkie to także kwiaty kwitnące. Mają one niewielkie, ale bardzo urocze kwiatki. Niezwykle często sadzi się je jako formę dekoracji naszej ogrodowej aranżacji. Funkia wygląda zachwycająco w towarzystwie różnego rodzaju krzewów. Genialnie prezentuje się także sadzona u podnóża drzew. Roślinami, które najlepiej rosną w ich otoczeniu, są głównie wiosenne kwiaty cebulowe. Najlepsi sąsiedzi dla funkii to parzydła leśne, bergenie, paprocie, a także żurawki.