Czym powinna się wyróżniać dobra sala konferencyjna?

sala konferencyjna

Niektóre spotkania biznesowe, takie jak liczniejsze szkolenia, prezentacje oraz targi, wymagają wynajęcia odpowiedniej sali konferencyjnej. Pomieszczenie musi spełniać wszystkie potrzeby uczestników danego wydarzenia, dlatego powinno się zwrócić uwagę na kilka „parametrów”. O czym zatem należy pamiętać, poszukując „idealnego” miejsca na podobne eventy?

Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na wybór sali konferencyjnej, jest lokalizacja. Najlepiej, żeby miejsce docelowe znajdowało się blisko firmy, jednak dużo ważniejszą kwestią jest jego skomunikowanie z resztą miasta. Warto zdecydować się na taki „lokal”, do którego można dotrzeć w bezproblemowy sposób. Należy również sprawdzić, czy istnieje możliwość wygodnego zaparkowania pod właściwym adresem lub w jego okolicy, a następnie przekazać stosowne informacje osobom, które będą brały udział w spotkaniu (np. wraz z zaproszeniami).

Jak powinna „wyglądać” sala konferencyjna?

W pomieszczeniu musi znajdować się wyposażenie, które jest niezbędne do przeprowadzenia prezentacji multimedialnej. Chodzi tutaj o odpowiednie nagłośnienie, projektor, ekran i złącza, jakie umożliwią ew. podłączenie własnego komputera. W sali konferencyjnej powinny się też pojawić komfortowe meble, pozwalające na dłuższe siedzenie w jednej pozycji oraz słuchanie prelegenta. Jak wyjaśniają eksperci z gdańskiej firmy Progres Event & Conference, niewygodne fotele sprawią, że publiczność poczuje dolegliwości bólowe, a przez to straci zainteresowanie.

Dużą rolę odgrywa tutaj także optymalna temperatura, która nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka, aby uczestnicy eventu utrzymali swoją koncentrację. Pomieszczenie powinno być zatem właściwie klimatyzowane i nagrzewane, aby zapewnić wszystkim należyty komfort. Nie należy również zapominać o układzie „lokalu”, jakim jest sala konferencyjna (w Gdańsku np. stawia się na „poczucie przestronności” we wnętrzu). Warto zadbać o to, żeby wszyscy goście poczuli się swobodnie, a krzesła były ustawione tak, aby nie nadwyrężać szyi, patrząc na ekran.

O czym pamiętać, wybierając salę konferencyjną?

Opisywany „lokal” powinien także zapewniać sprawne połączenie internetowe oraz możliwość podłączenia się do sieci wifi. Dzięki temu „udogodnieniu” można np. puszczać materiały video, relacjonować spotkanie na bieżąco, jeśli jest się dziennikarzem, a także połączyć się z gośćmi w sposób online. Dobrą praktyką jest też zamontowanie w sali konferencyjnej mównicy bądź innej formy podwyższenia, która wyróżni prelegenta i sprawi, że będzie lepiej widoczny.