Budowa hal tenisowych. Jaką konstrukcję wybrać?

Budowa hal tenisowych

Biorąc pod uwagę zmienny klimat polski, korzystanie z kortu tenisowego przez cały rok wiąże się z koniecznością jego zadaszenia. Budowa hal tenisowych krytych znacząco podwyższa koszt całej inwestycji. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na zadaszenie boisk tenisowych w stosunkowo tani i szybki sposób. Do najpopularniejszych zaliczają się dwa typy konstrukcji, są to hale tenisowe i balony tenisowe. Czym się charakteryzują konkretne konstrukcje i na co warto postawić?

Hale tenisowe łukowe

Do jednych z najbardziej popularnych sposobów krycia kortów tenisowych zaliczyć należy hale tenisowe. Są to specjalne konstrukcje stalowe, które mogą być kryte blachą lub folią PVC. Przy czym zazwyczaj budowa hal tenisowych polega na stawianiu hal łukowych, których konstrukcja nie wymaga dodatkowej stabilizacji wewnętrznej. Takie korty tenisowe są zdatne do użytku przez cały rok. Zazwyczaj są wyposażone w kompletny węzeł sanitarny, ogrzewanie, oświetlenie, wentylację i pozostałe wyposażenie charakterystyczne dla obiektów sportowych.

balon tenisowy

Balon tenisowy

Nowoczesną alternatywą dla hal łukowych są balony tenisowe. Tego typu obiekty to nic innego jak hale pneumatyczne, gdzie tradycyjną konstrukcję nośną zastąpiono za sprawą stalowych linek i systemu nawiewowego, który wytwarzając nadciśnienie, unosi zadaszenie nad boiskiem. Z tego też powodu bierze się nazwa – balon tenisowy. Halę pneumatyczną można postawić bardzo szybko. Równie szybko można ją zdemontować.

Budowa hal tenisowych – co wybrać?

Cechą najlepszych rozwiązań zawsze jest jak najlepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb. I nie inaczej jest w przypadku zadaszenia kortów. Budowa hal tenisowych jest inwestycją, która może być tańsza lub droższa, ale to niejedyne wyznaczniki, jakimi powinien kierować się inwestor. Konkretne rozwiązania niosą bowiem ze sobą różne możliwości.

hale tenisowe

I w ten sposób, jeśli chcemy postawić na w pełni całoroczną konstrukcję, a dodatkowo potrzebne jest nam zadaszenie dla kilku kortów, warto przemyśleć budowę hali tenisowej łukowej. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, które sprawdzi się na lata.

Natomiast jeśli zależy nam na sezonowym kryciu kortu tenisowego, który latem planujemy odkryć, to najlepszym wyjściem będzie hala pneumatyczna. Taki balon tenisowy jest tańszą opcją, ponieważ nie posiada on tradycyjnych elementów konstrukcyjnych. Poza tym jego olbrzymią zaletą w przypadku instalacji na 180 dni jest brak skomplikowanych formalności, stawia się go bowiem na zwykłe zgłoszenie.