Grupa Azoty Polyolefins zawarła 4 grudnia 2024 roku istotną modyfikację umowy stabilizacyjnej dotyczącą finansowania projektu Polimery Police. Zgodnie z nowymi ustaleniami, które będą obowiązywać do 13 grudnia 2024 roku, spółka otrzyma wsparcie finansowe w formie pożyczki do wysokości 105 milionów euro.
W transakcji uczestniczy szerokie konsorcjum instytucji finansowych, w tym czołowe polskie banki (m.in. PKO BP, Pekao, mBank), międzynarodowe instytucje finansowe (EBOiR, ICBC) oraz inne podmioty z sektora finansowego. Umowa gwarantuje kontynuację finansowania przez wymienione instytucje do 13 grudnia 2024 roku, przy czym Grupa Azoty wraz z Grupą Azoty Police zobowiązały się do przekazania pozostałej kwoty pożyczki wspierającej (do 105 mln euro) najpóźniej do 12 grudnia 2024 roku.
Projekt Polimery Police, którego całkowity koszt przekroczył 6 miliardów złotych, stanowi kompleksową inwestycję chemiczną. W jej skład wchodzą: Terminal Przeładunkowo-Magazynowy, instalacje do odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu, wraz z niezbędną infrastrukturą logistyczną i systemami pomocniczymi. Do października 2024 roku zakład wyprodukował już 200 tysięcy ton polipropylenu w ramach testów parametrów gwarantowanych. Docelowa wydajność instalacji ma osiągnąć 429 tysięcy ton propylenu i 437 tysięcy ton polipropylenu rocznie.
Równolegle spółka prowadzi rozmowy z Hyundai Engineering w sprawie modyfikacji umowy EPC, która ma określić ostateczne warunki zatwierdzenia testu integralności i zasady rozliczenia projektu. Warto dodać, że Grupa Azoty, będąca właścicielem projektu, zajmuje znaczącą pozycję na europejskim rynku chemicznym, szczególnie w segmencie nawozów i innych produktów chemicznych.