Zastosowanie materiałów ściernych

Zastosowanie materiałów ściernych

Materiały ścierne to różnorodne artykuły do obróbki ubytkowej, mające zazwyczaj postać ziaren ściernych, złączonych za pomocą specjalnego spoiwa i naniesionych na elastyczne podłoże. Używa się ich zarówno ręcznie, jak i przy pomocy odpowiednich urządzeń, na przykład szlifierek. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie, od szlifowania metali, drewna i tworzyw sztucznych, po oczyszczanie ich z lakieru lub farby.

Rodzaje materiałów ściernych

Materiały ścierne to bardzo zróżnicowane produkty, występujące w różnych kształtach i formach, wykonane z rozmaitych tworzyw tak, aby sprawdzały się doskonale podczas obróbki konkretnych powierzchni. Oprócz elastycznego papieru ściernego wykorzystuje się również włókninę, charakteryzującą się trójwymiarową strukturą, a także wiele ściernic, twardszych lub bardziej miękkich, wykonywanych w rozmaitych kształtach. Do najczęściej spotykanych form materiałów ściernych należą między innymi:

  • arkusze
  • rolki
  • pasy bezkońcowe
  • krążki ścierne
  • ściernice listkowe

Wykonywane są z różnych ścierniw, takich jak korund, cyrkokorund, węglik krzemu, ziarno kompaktowe lub sprzedawane przez Pferd-VSM nowoczesne ziarno ceramiczne. Każde z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, które sprawiają, że sprawdzają się lepiej podczas pracy z innymi materiałami.

Najczęstsze zastosowania materiałów ściernych

Materiały ścierne przydają się w wielu sytuacjach. Najczęściej wykorzystuje się je podczas obróbki wstępnej, gdy trzeba oczyścić powierzchnię i przygotować ją dalszych czynności, na przykład spawania lub malowania. Powszechnie stosuje się je również na sam koniec pracy, aby nadać obrabianemu materiałowi odpowiednią teksturę, wypolerować go i wyrównać. Ciężko znaleźć branżę, w której się z nich nie korzysta: używane są między innymi w budownictwie, w przemyśle meblowym, podczas tworzenia oraz obróbki różnego rodzaju części i narzędzi metalowych, a także w wielu innych okolicznościach.

W zależności od rodzaju i parametrów danego materiału można obrabiać za jego pomocą wszelkiego rodzaju metale, w tym również nierdzewne, drewno, tworzywa sztuczne, a nawet szkło, kamień lub ceramikę. Aby odpowiednio dobrać materiały ścierne do danej powierzchni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane ścierniwo, ale również na gradację, czyli wielkość oraz rozmieszczenie ziaren. Im są mniejsze i jest ich więcej, tym obróbka będzie bardziej precyzyjna, ale równocześnie nieco wolniejsza. Podobnie wygląda kwestia sposobu użycia materiału: ręcznie można uzyskać największą precyzję, ale jeśli potrzebna jest duża wydajność, warto skorzystać z polerki lub szlifierki.