Magazyn zautomatyzowany – Definicja

Magazyn zautomatyzowany

Zautomatyzowane magazyny istnieją już od jakiegoś czasu. Ale technologia jest wciąż rozwijana i ulepszana, aby móc obsługiwać więcej zadań. Magazyny automatyczne to świetny sposób dla firm, aby zaoszczędzić na kosztach pracy, ponieważ pracownicy muszą tylko monitorować maszyny i upewnić się, że działają prawidłowo.

Rola magazynów automatycznych w zarządzaniu łańcuchem dostaw jest ogromna i dostosowana do potrzeb firmy. Pomagają dostawcom, sprzedawcom detalicznym i producentom zwiększać wydajność, tworzyć nowe produkty i obniżać ich koszty. Inne zalety to obniżenie kosztów pracy, zwiększenie dokładności inwentaryzacji, zwiększenie pojemności magazynu, poprawa jakości obsługi klienta poprzez zwiększenie szybkości i dokładności realizacji zamówień, co prowadzi do zwiększenia generowania przychodów.

Czym jest zautomatyzowany magazyn

Magazyn zautomatyzowany, zwany również magazynem inteligentnym, to magazyn obsługiwany przez roboty przy minimalnej ingerencji człowieka. Ideą magazynu automatycznego jest wyeliminowanie zapotrzebowania na ludzi w celu obniżenia kosztów pracy i zwiększenia wydajności.

Zautomatyzowany magazyn pozwala wyeliminować pracowników, a co za tym idzie ciąć koszty składowania. Zautomatyzowane magazyny pracują 24 godziny na dobę i wykonują te same zadania w kółko bez żadnych zmian magazynowych co przyspiesza proces kompletacji zamówień. Roboty są wykorzystywane do transportu i wykonywania wszystkich prac związanych z przenoszeniem towarów z jednego miejsca do drugiego. Są w stanie szybko i dokładnie przenosić towary, co oznacza, że są w stanie podnieść przedmioty, które byłyby zbyt ciężkie dla ludzi lub poza zasięgiem.

Automatyczny magazyn wiąże się z pewnymi kosztami. Jedną wadą tego rozwiązania jest to, że nie ma żadnego zaangażowania człowieka na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z robotami w magazynie. W obiekcie musi być również wystarczająco dużo miejsca, aby nie było przeszkód dla poruszania się robotów.

Jakie są zalety korzystania z magazynu automatycznego?

Magazyn zautomatyzowany to opłacalny sposób przechowywania. Systemy te mogą być wykorzystywane w różnych branżach, w tym w handlu elektronicznym, handlu detalicznym i logistyce. Magazyny automatyczne mają kilka zalet, które sprawiają, że są atrakcyjne w nowoczesnym społeczeństwie.

Sprawdź magazyny do wynajęcia AXI IMMO

Magazyn automatyczny działa na zasadzie przechowywania produktów na półkach uporządkowanych według kodu kreskowego na opakowaniu każdego produktu. Ułatwia to pracownikom szybkie zlokalizowanie wymaganego produktu i przygotowanie go do transportu pod adres klienta.

Magazyn zautomatyzowany można dostosować za pomocą specjalnych funkcji i rozwiązań, takich jak przenośniki taśmowe lub zrobotyzowane ramiona, które przenoszą produkty z jednego miejsca na drugie, dzięki czemu nigdy nie potrzebują pomocy człowieka podczas ściągania towarów z półek i pakowania ich do wysyłki. Dzięki zautomatyzowanym magazynom możliwe jest utrzymywanie znacznie większej ilości zapasów.

Sposoby zarządzania magazynem

Zarządzanie magazynami to ważne i wymagające zadanie. Trudniej jest, gdy magazyn jest duży i obsługuje szeroką gamę produktów. System automatyzacji do zarządzania powierzchnią magazynów może pomóc, dostarczając kluczowych informacji o stanie magazynowym, lokalizacji, stanie towarów i materiałów w magazynie.

Automatyzacja magazynów wykorzystuje różne czujniki do monitorowania różnych aspektów magazynu, takich jak jego lokalizacja, konfiguracja i stan towarów w magazynie. Gromadzi również dane o przepływie ruchu w obiekcie, co pomaga w podejmowaniu decyzji projektowych dotyczących układu i optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej.

Głównym celem rozwiązań bezpieczeństwa magazynu są systemy automatyzacji, które w pełni kontrolują ruch, transport towarów z jednego końca do drugiego końca lub z jednej sekcji do drugiej lub z jednej półki na drugą bez ingerencji człowieka, tak aby można było skutecznie i dokładnie zarządzać zapasami.

AXI IMMO
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
t. +48 22 111 000 1
https://www.axiimmo.com/