Ile waży pręt zbrojeniowy? Waga drutów zbrojeniowych

Ile waży pręt zbrojeniowy? Waga drutów zbrojeniowych

Stal zbrojeniowa to bardzo popularny materiał budowlany. Najczęściej występuje w formie specjalnych prętów zbrojeniowych, które zatapiane są w masie betonowej. Niemniej jednak ze stali zbrojeniowej wykonuje się również przeróżne kątowniki, strzemiona i profile. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, ile waży pręt zbrojeniowy oraz do czego służy stal zbrojeniowa.

Stal zbrojeniowa – zastosowanie

Dzięki stali zbrojeniowej zanurzonej w betonie, cała konstrukcja betonowa zyskuje na wytrzymałości mechanicznej. Pręty stalowe wykorzystuje się do wzmacniania elementów nośnych budynków,elewacji czy dachów. Dzięki zastosowaniu zbrojenia z prętów stalowych, wszystkie konstrukcje budowlane zyskują na trwałości i wytrzymałości.

Stal zbrojeniowa przydaje się m.in. podczas budowy domu i elementów żelbetowych. Co ciekawe, w użyciu są również specjalne druty oczkowe (wiązałkowe), które wyróżniają się większą elastycznością, nie tracąc przy tym odporności na złamania. Podczas pracy z prętami zbrojeniowymi przydają się przeróżne narzędzia budowlane, takie jak klucze do zbrojeń czy ręczne wiązarki.

Ile waży pręt zbrojeniowy?

Waga drutów zbrojeniowych zależy przede wszystkim od ich średnicy. Dla przykładu pręt zbrojony fi 12 waży 0,89 kg/mb. Dokładna waga prętów żebrowanych została przedstawiona w poniższej tabeli (trzeba przyjąć tolerancję wagową +/- 4%).

Produkt Waga za 1 mb [kg]
Pręt żebrowany fi. 6 0,222 kg
Pręt żebrowany fi. 8 0,40 kg
Pręt żebrowany fi. 10 0,62 kg
Pręt żebrowany fi. 12 0,89 kg
Pręt żebrowany fi. 14 1,21 kg
Pręt żebrowany fi. 16 1,59 kg
Pręt żebrowany fi. 18 2,00 kg
Pręt żebrowany fi 22 2,98 kg
Pręt żebrowany fi. 25 3,85 kg
Pręt żebrowany fi. 28 4,83 kg
Pręt żebrowany fi. 32 6,31 kg

Pręty żebrowane produkuje się ze specjalnej odmiany stali węglowej. Na rynku można kupić pręty żebrowane o różnej średnicy, a także kształcie (przekrój okrągły, czworokątny lub sześciokątny).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • Ile prętów fi 12 na tonę? Z racji tego, że metr bieżący pręta fi. 12 waży 0,89 kg, na jedną tonę potrzeba 1126 mb tego materiału.
  • Ile kosztuje pręt zbrojeniowy fi.12? Za 1 mb pręta zbrojeniowego fi. 12 trzeba zapłacić ok. 16 złotych.

Sprawdź również inne ciekawe artykuły, takie jak: ile waży sztabka złota, jakie są stopy metali, ile waży akumulator, ile waży felga aluminiowa oraz 1 tona ile to kg.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.