Długie przechowywanie części metalowych lub wysyłka ich w długą, zwłaszcza morską podróż. To dwa elementy, które sprzyjają szybkiej i intensywnej korozji. Nie jest to efekt, który chcesz osiągnąć. Dlatego też warto rozważyć zabezpieczenie części i maszyn metalowych folią antykorozyjną. Co to jest i jakie ma zalety? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.
Folia VCI – co to jest?
Inną nazwą folii antykorozyjnej jest folia VCI. Skrótowiec ten pochodzi od angielskiego Volatile Corossion Inhibitors i oznacza lotne inhibitory korozji. Jest to bardzo ważny składnik, ponieważ po zamontowaniu folii na elemencie, osiadają one na jego powierzchni, chroniąc go przed pojawieniem się rdzy. Sama folia antykorozyjna VCI produkowana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które podczas produkcji jest wzmacniane inhibitorami. Folia po zamknięciu w niej elementu powoli je wydziela, po osiągnięciu pełnego stężenia wewnątrz opakowania osiadają one na elemencie wewnątrz. Są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Po zdjęciu folii ulatniają się maksymalnie w dwie godziny, natomiast sam element tuż po wyjęciu z opakowania jest gotowy do użycia. Jest to idealne zastępstwo do wcześniejszych metod zabezpieczania metali takich jak smary i oleje, które przed użyciem elementu należało usunąć.
Folia antykorozyjna – zastosowanie
Sama folia antykorozyjna ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywana do przechowywania w magazynach elementów metalowych, takich jak narzędzia, części zamienne czy gotowe wyroby. Co więcej, nadaje się ona także do zabezpieczania przed korozją i śniedzeniem metale szlachetne i półszlachetne takie jak: mosiądz, brąz, srebro, złoto czy platyna. Pozwala to na jej wykorzystanie nie tylko w jubilerstwie, gdzie sprawdzi się do zabezpieczania przesyłek lub przechowywania gotowej biżuterii w pracowni, ale także do zabezpieczania sztabek metali inwestycyjnych, czy zabezpieczania zbiorów numizmatycznych i muzealnych. Ochrona antykorozyjna folii VCI nie będzie miała wpływu na późniejsze noszenie biżuterii, wartość przechowywanych w niej zbiorów, czy proces renowacji zabytków archeologicznych, ponieważ warstwa zabezpieczająca po wyjęciu elementu z zabezpieczenia ulotni się całkowicie w dwie godziny, nie pozostawiając na nim żadnych śladów.
Folie antykorozyjne VCI – rodzaje
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producent folii VCI EXCOR® opracował różne jej rodzaje. Dzięki temu folie antykorozyjne CVI dostępne są zarówno na rolkach, jak i jako mniejsze opakowania. W rolkach sprzedawana jest folia płaska VCI, folia bąbelkowa, folia termokurczliwa oraz folia stretch. Poza nimi dostępne są także opakowania różnego typu takie jak woreczki strunowe, rękawy, kaptury, torebki płaskie, woreczki z zakładkami, czepki, czy woreczki antystatyczne. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiednie zabezpieczenie, doskonale dopasowane do jego potrzeb. Poza nimi dostępna jest także folia kompostowalna Natur-VCI, która nie tylko zabezpiecza elementy przed korozją, ale także jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Posiada ona certyfikat, który potwierdza jej kompostowalność i biodegradowalność.
Wytrzymałość folii VCI
Każda folia VCI wychodząca z fabryki EXCOR® przechodzi rygorystyczne testy, które potwierdzają wytrzymałość folii VCI. Każda folia przechodzi test Dard Drop, w którego czasie badana jest jej odporność na przekłucie. Folie EXCOR® w teście tym osiągają wartość 450 g. przy folii o grubości 60 mikronów. Jest to jedna z najwyższych wartości na rynku. Taka folia wytrzyma naprawdę wiele.