Ryby w puszkach to dosyć popularny produkt w Polsce. Tym bardziej, że jako kraj posiadamy dostęp do morza, a na terenie kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw produkujących ten wyrób. Niemniej czy ryby w takiej postaci są zdrowe i nie zawierają szkodliwych konserwantów? Koniecznie musimy to sprawdzić!
Ryby w sosie pomidorowym – skład na etykiecie
Obecnie na rynku możemy znaleźć całkiem sporo marek i co za tym idzie odmian konserw rybnych w puszkach. Do najpopularniejszych zaliczyć można ryby w sosie pomidorowym, a wśród nich szproty, śledzie i makrele. Składy produktów mogą różnić się w zależności od producenta, aczkolwiek najczęściej na puszce znajdziemy taką listę składników:
- Filety lub całe ryby (ok. 50%),
- Sos pomidorowy (ok. 50%):
- woda,
- koncentrat pomidorowy,
- cukier,
- olej roślinny,
- błonnik pszenny,
- sól,
- skrobia modyfikowana,
- mąka pszenna,
- naturalny aromat papryki,
- ekstrakty przypraw,
- pieprz,
- korzeń pietruszki,
- cebula.
Jak widać na powyższej liście nie znajdziemy żadnych sztucznych konserwantów. Niemniej zakonserwowany produkt posiada bardzo długi termin przydatności do spożycia – nawet 3 lata od daty produkcji. Wynika to z faktu pasteryzacji i szczelnemu opakowaniu.
Najczęściej producent zaleca, aby spożyć otwarty produkt w ciągu 24 godzin i przechowywać go w lodówce. Obecnie za jedną puszkę o gramaturze 175 g netto trzeba zapłacić od 4 do 7 zł w zależności od rodzaju ryby i marki.
Czy ryby w puszkach są zdrowe?
Całość można podsumować suchym faktem, że konserwy rybne pozostają względnie zdrowym produktem, ale nie tylko z uwagi na brak sztucznych konserwantów. Jednym z najcenniejszych składników jest kwas Omega-3 obecny w rybach.
Kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich działanie obejmuje m.in. wspomaganie pracy układu sercowo-naczyniowego, wpływ na pracę mózgu i układu nerwowego, a także działanie przeciwzapalne.
Dzięki obniżaniu poziomu trójglicerydów, regulacji ciśnienia krwi i zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób serca, kwasy omega-3 chronią serce. Poprawiają również pamięć, koncentrację i mogą chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Działając przeciwzapalnie, pomagają w łagodzeniu objawów chorób reumatycznych, astmy i innych schorzeń o podłożu zapalnym.
Niestety, organizm nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów omega-3, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je mu z pożywieniem lub w postaci suplementów.