Wpływ układu smarowania na sprawność maszyn CNC

Wpływ układu smarowania na sprawność maszyn CNC

Maszyny CNC automatyzacją obrabiarki za pomocą komputerów wykonujących zaprogramowane sekwencje poleceń sterowane maszyną. W przeciwieństwie do urządzeń, które są kierowane ręcznie za pomocą kół lub dźwigni, każdy konkretny element może CNC wymaga użycia wielu różnych narzędzi, wierteł, pił itd. Nowoczesne maszyny łączą w sobie wiele narzędzi w jednym, lecz aby zapewnić im długoterminową rentowność, należy pamiętać o ich układzie smarowania.

Jaki powinien być dobry olej do maszyny CNC?

Dobrej jakości olej hydrauliczny w maszynie CNC jest używany do wytwarzania siły zacisku. Powinien być kompatybilny z uszczelkami i materiałami węża, aby uniknąć wycieków i pęknięcia. W przypadku większości operacji CNC płyny do obróbki metali są niezbędne do zapewnienia najwyższej jakości cięcia i produktu końcowego. Jednocześnie pomagają zmaksymalizować wydajność procesu.

W przypadku maszyn CNC ich układy smarowania stosują dwa rodzaje środków. Jednym z nich jest płyn do obróbki metali lub chłodziwa, które są wykorzystywane na powierzchniach skrawających. Drugi to smary, które wspomagają wewnętrzną maszynerię. Nazywane są również smarem zakulisowym. Dokonanie właściwych wyborów w obu przypadkach ma zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji wydajności maszyny. Stosowanie niewłaściwego płynu do obróbki metalu może mieć katastrofalne skutki, ponieważ nie tylko wpływa na żywotność narzędzia, ale także bezpośrednio na jakość produktu.

W jakim celu stosuje się środki smarne w maszynach CNC?

Środki smarne pomagają w poprawie wydajności maszyny CNC w następujący sposób:

  • redukują odrzuty, dzięki precyzyjnemu ruchowi narzędzia w celu osiągnięcia pożądanego wymiaru pracy,
  • zwiększają trwałość narzędzia poprzez jego ochronę przed szybkim zużyciem, co z kolei zmniejsza koszt jednostkowy,
  • chronią sprzęt przed korozją, ponieważ maszyna radzi sobie z dużą ilością wody w postaci chłodziwa (w przypadku smaru rozpuszczalnego w wodzie),
  • utrzymują czystszy system dzięki filtrowalności, która z kolei dostarcza odpowiednią ilość płynu do ochrony.

Maszyny CNC mają problem z wymywaniem wodą olejów do prowadnic, co zwiększa zużycie zarówno smaru, jak i rozpuszczalnego w wodzie chłodziwa. Dlatego warto skorzystać z rozwiązań Firmy DropsA.

W przypadku większości operacji CNC płyny do obróbki metali są niezbędne do zapewnienia najwyższej jakości cięcia i produktu końcowego, a jednocześnie pomagają zmaksymalizować wydajność procesu. Efektywne stosowanie właściwych smarów pomoże producentom w pełni wykorzystać możliwości maszyn CNC.