Utylizacja sprzętu elektronicznego – dlaczego warto?

Utylizacja sprzętu elektronicznego

Świat zalewany jest sprzętem elektronicznym, który co roku produkowany jest w horrendalnych ilościach – nowe telefony, komputery, gogle VR oraz konsole do gier. Rokrocznie swoją premierę ma kilkadziesiąt nowych modeli różnych urządzeń. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko jest odpowiednia ich utylizacja oraz recykling poszczególnych elementów.

Utylizacja sprzętu elektronicznego – Warszawa i okolice

Sprzęt elektroniczny to niemały problem. Dlatego też najlepiej rozejrzeć się za sprawdzonym miejscem, gdzie dostępna jest utylizacja elektroniki. Warszawa ma na przykład Zbieracz Warszawski. Jest to firma, która zajmuje się skupem i recyklingiem wszelkich urządzeń elektronicznych i elektrycznych, od czajników i frytkownic, przez komputery, komórki, aż po pralki i lodówki. Ich zadaniem jest zarówno utylizacja sprzętu elektronicznego Warszawa, jak i pozyskiwanie z niego jak najwięcej materiałów nadających się do recyklingu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że oddając sprzęt, zadbasz o środowisko naturalne. Jak? Ze sprzętu pozyskiwany jest między innymi plastik, który następnie ponownie trafia do wykorzystania w przemyśle – powstaną z niego nowe obudowy do telefonów, klawiatury, czy inne sprzęty elektroniczne.

Elektrośmieci skup – Warszawa to nie jedyne miejsce!

Jeśli chcesz pozbyć się eleketrośmieci skup Warszawa, jest jednym z miejsc, gdzie możesz to zrobić. Ich siedziba i magazyn znajdują się w gminie Nieporęt, przy ulicy Przyszłości 94 w miejscowości Stanisławów Pierwszy. Punkt ten jest miejscem, gdzie zbierane są odpady elektroniczne i elektryczne. Następnie przeprowadzana jest utylizacja elektrośmieci. Warszawa i okoliczne miejscowości mogą same zawieść zużyty sprzęt do punktu skupu, po telefonicznym kontakcie. Natomiast większe ilości – powyżej 250 kg mogą być odebrane przez skup w miejscu zbiórki lub bezpośrednio od firmy. Zbieracz Warszawski oferuje również odbiór zużytego sprzętu na terenie całej Polski. Wystarczy skontaktować się z punktem odbioru mailowo lub telefonicznie. Jeśli posiadasz więcej niż 500 kg odpadów – odbiorą je od Ciebie bez problemu!

Jakie tworzywa można pozyskać z elektroodpadów?

Bardzo ważna jest utylizacja komputerów. Warszawa nie jest jedynym punktem, gdzie stacjonują takie firmy. Dlaczego? Ponieważ recykling sprzętu elektronicznego jest bardzo ważny. Jakie tworzywa można pozyskać z elektroodpadów? Oprócz wspomnianego wcześniej plastiku można z nich odzyskiwać tak zwane pierwiastki rzadkie, do których zaliczymy złoto, platynę czy pallad, a także srebro, miedź i mosiądz. Są to metale, których wydobycie jest niezmiernie ciężkie. Pallad występuje jedynie w czterech miejscach na świecie i jego zasoby powoli się wyczerpują. Dlatego tak ważny jest jego recykling. Ponadto w niektórych sprzętach elektronicznych i elektrycznych znajduje się też rtęć i ołów. Są to pierwiastki niezwykle toksyczne, które zaliczane są do metali ciężkich. Skażenie środowiska nimi ma bardzo nieprzyjemne skutki i może nawet doprowadzić do śmierci zwierząt i ludzi. Dlatego należy je odpowiednio zutylizować.