Tytan to w przemyśle niezmiernie ważny pierwiastek. Pokrywa się nim między innymi implanty chirurgiczne, ponieważ wykazuje niską alergenność i dużą wytrzymałość. Jednakże jest pierwiastkiem rzadkim, który występuje w rudach innych metali. Jego złoża powoli się wyczerpują, dlatego też tak ważny jest jego recykling. Sprawdź, gdzie możesz znaleźć tytan i za ile możesz go sprzedać!
Skup tytanu – gdzie szukać?
W przypadku gdy chcesz sprzedać tytan, możesz to zrobić w wyspecjalizowanych miejscach. Skup tytanu prowadzi złomowisko Katowice, które funkcjonuje pod nazwą Stellmet. Jest to jedna z nielicznych firm, która prowadzi skup metali nietypowych, które następnie odzyskuje i wprowadza z powrotem do produkcji. Gdzie możesz natomiast znaleźć tytan? Oprócz implantów medycznych tytan wykorzystywany jest przy produkcji elektrod, blach tytanowych, nasypach do narzędzi, płyt pancernych. Wykorzystywany jest także do produkcji statków, okrętów podwodnych, samolotów czy rakiet kosmicznych. Przeglądając narzędzia, możesz go łatwo zauważyć, charakteryzuje się on bowiem ciemną barwą oraz niskim połyskiem, który jest praktycznie niewidoczny. Możesz także wykonać test magnetyczny, ponieważ tytan jest przyciągany przez magnes w niewielkim stopniu.
Tytan – co to za metal?
Jak sama nazwa wskazuje, Tytan jest niezwykle wytrzymałym metalem. Określany symbolem Ti znalazł zastosowanie głównie w przemyśle ciężkim oraz medycynie, ale można go także znaleźć w narzędziach i innych elementach. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką temperaturą topnienia, dużą wytrzymałością, niską gęstością i wagą. Element tytanowy będzie o 45% lżejszy niż element stalowy tego samego rozmiaru. W połączeniu z odpornością na wysokie temperatury doskonale sprawdza się jako powłoki na narzędzia szybkotnące. Spore zastosowanie ma także w medycynie. Jest lekki, wytrzymały oraz ma niską alergenność, przez co może być stosowany jako materiał na wszczepy i implanty medyczne oraz do produkcji śrub i drutów usztywniających złamania. Wykonuje się z niego także kolczyki oraz implanty podskórne wykorzystywane w piercingu.
Tytan cena za 1kg – ile wynosi?
To jak wysoka będzie w skupie cena tytanu, zależy od tego, w jakim materiale się on znajduje. Ponieważ duże znaczenie ma fakt, ile pracy i jakich środków trzeba będzie użyć do odzyskania tego metalu. Dużo łatwiej pozyskać bowiem ten pierwiastek z implantów medycznych niż z nasypu na narzędziach – znacząco różni się także jego ilość w obu przypadkach. Tytan cena za 1 kg może się wahać w skupie od 3,5 do 8 zł. Jak na materiał lekki, może się wydawać to nie dużo, ale w porównaniu do ceny innych metali jest to cena zdecydowanie wyższa. Jeśli natomiast nie jesteś pewien co do tego, czy posiadasz tytan, możesz skontaktować się ze skupem Stellmet, działają oni w całym kraju i ich przedstawiciele umówią się z tobą w dogodnym terminie. Podczas wizyty przeprowadzą testy, które potwierdzą czy dane elementy są tytanowe, czy są to stopy innych metali. Będą także w stanie od ręki wycenić pozyskany materiał.
Ile kosztuje tytan?
Tytan jest pierwiastkiem rzadkim i dlatego jego cena uzależniona jest od różnych czynników, na przykład od notowań cen wśród firm przetwarzających tytan. Dlatego też, aby wiedzieć ile kosztuje tytan w skupie, należy najpierw oszacować ilość tytanu w złomie oraz od ilości ogólnej złomu. Im większy procentowy udział tytanu, tym większa będzie cena. Między innymi dlatego, że będzie dużo łatwej odzyskać surowiec i będzie go zdecydowanie więcej. Żeby poznać ostateczną cenę, najlepiej skontaktować się ze skupem metali kolorowych i nietypowych Stellmet. Umówią oni wizytę swojego przedstawiciela, który wyceni zebrany złom tytanowy.
Po co sprzedawać tytan?
Może się wydawać, że metale takie jak tytan nie będą chętnie skupowane przez złomowiska, zazwyczaj złomu tytanowego są niewielkie ilości, albo sama powłoka tytanowa jest cienka. Jednakże sprzedaż tytanu jest nie tylko opłacalna, ale także dobra dla środowiska. Po co sprzedawać tytan? Przede wszystkim po to, aby móc ograniczyć jego wydobycie. Wszelkie rudy metali są ograniczone. Dlatego ich wydobycie zmniejsza ich ilość. Tak samo jest z tytanem, który dodatkowo występuje jedynie jako dodatek do innych ród metali. Dlatego jego ilość drastycznie maleje. Wprowadzając do obiegu złom tytanowy, umożliwiasz odzyskanie tego pierwiastka oraz ponowne przetopienie i wykorzystanie. Dzięki temu oszczędzane są zasoby naturalne oraz możliwa jest regulacja cen surowca. Daje to możliwość dalszej produkcji implantów medycznych bez konieczności podnoszenia ich cen ze względu na koszt surowca.