Płaca minimalna 2021. Sprawdź, ile wynosi najniższa krajowa!

Pensja minimalna

Temat minimalnego wynagrodzenia jest niezwykle drażliwy i budzi wiele emocji wśród pracowników i pracodawców. Najniższa pensja krajowa stanowi wyznacznik przy obliczaniu wielu dodatków czy też kar finansowych. Minimalna pensja ma również ogromne znaczenie w przypadku setek tysięcy pracowników, zatrudnionych na umowę o pracę. Ile wynosi podwyżka płacy minimalnej w roku 2021?

Nowa płaca minimalna 2021

Na podstawie decyzji polskiego rządu, płaca minimalna w 2021 roku wynosić będzie 2800 zł brutto (2062 zł netto) za miesiąc pracy. Kwota ta dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i jest o 200 zł wyższa, niż w roku poprzednim. Właśnie tak zadecydowała Rada Ministrów, która reguluje powyższą stawkę. Trzeba też dodać, że wspomniana wyżej minimalna pensja krajowa dotyczy wyłącznie pracowników pełnoetatowych.

Na wzrost minimalnego wynagrodzenia mogą również liczyć osoby pracujące dorywczo i zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło. Mogą oni liczyć na wynagrodzenie minimalne w wysokości 2419 zł netto. Podobnie jest w przypadku umowy zlecenia, dla którego wartość minimalnego wynagrodzenia została określona na poziomie 2318 zł netto.

Minimalna stawka godzinowa w 2021 roku

Zmiany w wynagrodzeniach, które zaczęły obowiązywać w 2021 roku dotyczą nie tylko podstawowego wynagrodzenia za miesiąc pracy, ale również stawki godzinowej. Objęte są nią umowy zlecenia oraz inne usługi wykonywane przez osoby samozatrudnione. W roku 2021 będzie to 18,30 zł brutto za godzinę.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.