Jak działa tranzystor

Jak działa tranzystor i jakie ma zastosowanie w elektronice?

Inżynieria

Tranzystor to jeden z podstawowych elementów, który znajduje się w niemal każdym układzie scalonym. Czy wiesz jak działa tranzystor i jakie pełni funkcje w nowoczesnym sprzęcie elektronicznym? O dziwo nie jest tak łatwo opisać sposób jego działania.

Co to jest tranzystor?

Z praktycznego punktu widzenia i bez wchodzenia w precyzyjne szczegóły, tranzystor służy do sterowania przepływem prądu lub jego wzmacniania. Jest to element półprzewodnikowy, który najczęściej posiada trzy wyprowadzenia.

Co ciekawe pierwsze patenty na tranzystory zostały udzielone już w latach 20. XX wieku. Patenty jednak nie gwarantowały sukcesu w produkcji tego rodzaju elementów. Stało się to dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Rodzaje tranzystorów

Tranzystory można podzielić na bipolarne oraz unipolarne. W przypadku tranzystorów bipolarnych, prąd przepływa przez złącza półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa. W tranzystorach unipolarnych, prąd płynie z kolei przez przewodnik o tylko jednym typie przewodnictwa.

Zastosowanie tranzystorów

Z racji tego, że tranzystor ma bardzo wszechstronne działanie, wykorzystywany jest przy produkcji wielu urządzeń, a w tym do:

  • wzmacniaczy liniowych
  • przerzutników bistabilnych
  • wzmacniaczy różnicowych
  • modulatorów i demodulatorów
  • filtrów aktywnych
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze