Najwyższy budynek na świecie – ile ma pięter? Jaka wysokość?

Najwyższy budynek na świecie – ile ma pięter? Jaka wysokość?

Ogromne budowlane stworzone przez człowieka od zawsze nas fascynują. Sięgające chmur wieżowce czy wieże są z nami już wielu dziesięcioleci i wszystko wskazuje na to, że pula rekordów wysokości dalej pozostaje przed nami otwarta. Sprawdźmy zatem jaki jest najwyższy budynek na świecie, jaką ma wysokość, powierzchnię, ile liczy pięter i gdzie się znajduje.

Najwyższy budynek na świecie

Największą obecnie budowlą stworzoną przez człowieka jest Burj Khalifa (Burdż Chalifa) w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jego wysokość to 828 metrów. Budynek posiada 163 piętra użytkowe, a łączny koszt jego wybudowania to aż 1,5 miliarda dolarów. Co ciekawe już 21 lipca 2007 roku Burj Khalifa stał się najwyższym wieżowcem na świecie, bijąc tym samym poprzedni rekord wysokości należący do Taipei 101 w Republice Chińskiej.

Za realizację całego projektu odpowiadały trzy korporacje: Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Za projekt wieżowca odpowiada z kolei przedsiębiorstwo architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill. Tutaj ciekawostka – to samo przedsiębiorstwo było odpowiedzialne za projekt równie popularnych budowli – w tym Willis Tower w Chicago oraz 1 World Trade Center w Nowym Jorku. Do budowy Burj Khalifa przystąpiono 21 września 2004 roku, a całość została oddana do użytku niecałe 5 lat później, dokładnie 16 sierpnia 2009 roku.

[irp posts=”3414″ name=”Największa gwiazda w kosmosie. Jej wymiary ciężko pojąć!”]

Rekordy Burj Khalifa

Najwyższy budynek na świecie ma na swoim koniec co najmniej kilkanaście słynnych rekordów:

  • 20 maja 2008 roku budynek ten stał się najwyższą lądową konstrukcją budowlaną, jaką kiedykolwiek udało się skonstruować (wcześniej rekord ten należał do polskiego masztu radiowego w Konstantynowie – 646 metrów wysokości);
  • 13 września 2007 roku Burj Chalifa stał się najwyższą budowlą wolno stojącą (wcześniej tytuł ten należał do wieży CN Tower w Kanadzie – 553 metry wysokości);
  • 21 lipca 2007 roku Burdż Chalifa został ogłoszony najwyższym wieżowcem świata (wcześniej należał do Taipei 101 w Republice Chińskiej – 509 metrów wysokości);
  • Najwyżej położony klub nocny – 144 piętro;
  • Najwyżej położona restauracja – 122 piętro (442 m);
  • Najwyżej umieszczony pokaz sztucznych ogni z okazji Nowego Roku;
  • Najdłuższy dystans pokonywany przez windę – 504 m;
  • Największa ilość pięter –163 (wcześniej World Trade Center – 110 pięter);
  • Najwyższa wysokość (dla budynku), na którą pompowaną mieszankę betonową – 606 m.

Niestety budowa największego budynku na świecie nie przebiegała bezproblemowo. Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za elewację zbankrutowało, przez co pierwsze elementy elewacji budynku pojawiły się dopiero w połowie 2007 roku. Do tej pory Burj Chalifa mógł szczycić się tytułem najwyższego betonowego szkieletu nieukończonego budynku (wcześniej tytuł ten należał do hotelu Rjugjong w Korei Północnej – 330 metrów wysokości).

[irp posts=”3162″ name=”Największy statek wycieczkowy świata – dane techniczne”]

To dalej nie wszystko. Głośnym echem odbił się strajk pracowników, którzy skarżyli się na skrajnie niskie płace i nieludzkie warunki pracy. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w prasie, zarabiali oni średnio 7,60 USD dziennie. Stawka ta dotyczyła wykwalifikowanych robotników, ponieważ osoby bez odpowiedniego doświadczenia mogły liczyć na co najwyżej 4 USD za cały dzień pracy. Co gorsza szefostwo nie zapewniało wypłat na czas i niekiedy zatrzymywało paszporty robotników aż do czasu ukończenia budowy. Wszystkie te problemy doprowadziły do powstania zamieszek 21 marca 2006 roku.

W innym artykule opisywaliśmy, gdzie znajduje się i czym wyróżnia Statua Wolności.

Wysokość Burj Khalifa - porównanie

Rozmiary Burj Khalifa

Wysokość całkowita 828 m
Wysokość do dachu 621,3 m
Powierzchnia użytkowa 309 473 m²
Wysokość najwyższego piętra 585,4 m
Wysokość obserwatorium 555,7 m
Ilość pięter 154 + 9 technicznych
Ilość wind 57

Burj Khalifa – informacje

Państwo Zjednoczone Emiraty Arabskie
Miejscowość Dubaj
Architekt Adrian Smith, Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM)
Inwestor Emaar
Rozpoczęcie budowy 21 września 2004
Zakończenie budowy 16 sierpnia 2009

Dojazd do Burj Khalifa

Planując podróż samochodem z Warszawy do największego budynku na świecie, musimy zarezerwować sobie nieco wolnego czasu. Dokładnie mówiąc ok. 63 godziny, czyli praktycznie cały tydzień – w końcu nie możemy jechać non stop przez 24h/dobę. Co ciekawe, podróż samolotem zajmie za to niecałe 6 godzin. Podróż samochodem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich to niewyobrażalne przeżycie, ale jednocześnie spore wydatki. Mamy do pokonania (zależnie od wybranej trasy) ok. 6250 km. Wybierając się samochodem i licząc średnie spalanie na poziomie 7l/100, przy obecnych cenach paliwa 5,44 zł/litr, za całą podróż w jedną stronę zapłacimy w sumie ok. 2380 zł. Oczywiście ceny paliw w innych krajach będą mniej lub bardziej się różnić, a więc na łączny koszt podroży trzeba wziąć małą poprawkę.

Przez jakie państwa będziemy przejeżdżać? Kolejno przez Czechy, zahaczymy nieco o Słowację, następnie uderzamy przez sam środek Węgier, jedziemy przez Serbię, Bułgarię, Turcję. Irak, Kuwejt i Arabię Saudyjską. Przygoda życia, o ile uda nam się zajechać w pełni bezpiecznie. Finalnie trafiamy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak czeka nas jeszcze kawałek drogi.

[irp posts=”3043″ name=”Najdłuższy most na świecie – sprawdź, ile ma kilometrów!”]

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.