Najdłuższy most na świecie – sprawdź, ile ma kilometrów!

Najdłuższy most na świecie

Niemal każdy z nas uwielbia ciekawostki związane z największymi budowlami na świecie. Nie inaczej jest w przypadku mostów, które budzą w nas zachwyt i jednocześnie spełniają bardzo ważne funkcje – głównie komunikacyjne. Jaki jest najdłuższy most na świecie i ile ma kilometrów? Te liczby potrafią mocno zszokować!

Najdłuższy most na świecie – dane techniczne

Na miano najdłuższego mostu na świecie zasługuje Wielki Most Danyang-Kunshan na trasie Szybkiej Kolei Pekin-Szanghaj w Chinach. Jego długość wynosi 164,8 km. Jego budowę rozpoczęto w roku 2006 i oddano do użytku 11 czerwca w 2011 roku. Budowa najdłuższego mostu na świecie pochłonęła aż 8,5 miliarda dolarów. Przy robotach budowlanych pracowało ok. 10 tys. osób.

Gdzie konkretnie znajduje się ten most? Otóż biegnie on równolegle do rzeki Jangcy – najdłuższej rzeki w Azji i trzeciej pod kątem długości rzeki na świecie – w odległości od 8 do 80 km na południe od jej biegu. 9-kilometrowy odcinek tego mostu rozciąga się nad jeziorem Yangcheng w mieście Suzhou. Co ciekawe most ten przecina drugi w kolejności najdłuższy most na świecie – Langfang–Qingxian viaduct o długości 113,7 km.

Wielki Most Danyang-Kunshan jest częścią linii kolejowej Jinghu, której łączna długość wynosi 1317 km. Ta nazywana bywa również autostradą Pekin-Szanghaj (Beijing-Shanghai High Speed Railway). Ciekawostką może być fakt, że średnia prędkość poruszania się pociągów po tej linii wynosi od 250 do 300 km/h z maksymalną dopuszczalną prędkością 380 km/h. Pomiędzy Pekinem a Szanghajem pociąg zatrzymuje się łącznie na 22 stacjach.

W innym artykule dokładnie sprawdziliśmy czym wyróżnia się Statua Wolności w USA.

Rodzaj transportu Kolejowy
Szerokość (średnia) 79 metrów
Wysokość (średnia) 30 metrów
Ilość przęseł 2000
Wykonawca China Road and Bridge Corporation (CRBC)
Koordynaty 31.597837°N 120.456848°E

Lokalizacja mostu Danyang-Kunshan

Most Danyang–Kunshan

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.