Chiny słyną z niesamowitych rozwiązań technologicznych, które widoczne są w niemal każdej gałęzi przemysłu, budownictwa i transportu. Nie inaczej jest w przypadku szybkich kolei. 13 stycznia 2021 roku w mieście Chengu (południowo-zachodnie Chiny), zaprezentowano 200-metrowy odcinek prototypowej trasy, po której poruszać ma się najszybszy pociąg świata, czyli Maglev HTS. Co wiemy o postępie prac nad tą technologią i kiedy pojazd ten ma trafić do użytku? Sprawdźmy, co na ten temat piszą światowe media.
Maglev HTS – najszybszy pociąg na świecie
Super szybki pociąg Maglev HTS stworzony został z myślą o osiąganiu wysokich prędkości, nawet 620 km/h. Prototyp mierzy długość 21 metrów, a jego napęd oparty jest na oddziaływaniu magnetycznym. W tym celu wykorzystano nadprzewodniki wysokotemperaturowe HTSs (z ang. high-temperature superconductors). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, Maglev HTS stanie się najszybszym, komercyjnym środkiem transportu na świecie.
Konstrukcja tego prototypowego pociągu wykonana została z włókna węglowego i w ramach testu, pokonała 165 metrów po testowym torze, opracowanym przez Uniwersytet Southwest Jiaotong we współpracy z China Railway Group oraz CRRC Corp. Jak donosi serwis informacyjny xinhuanet – ich reporter był w stanie pchnąć 12-tonową lokomotywę za pomocą jednego palca.
Co ciekawe szykują się również plany, aby pociąg tego typu poruszał się w przyszłości wewnątrz próżniowego tunelu. To dodatkowo zmniejszy opory powietrza i usprawni wydajność przemieszczania się całego składu. Wtedy prędkość maksymalna mogłaby wzrosnąć do nawet 1000 km/h.
Koszty i terminy
Wartość całej inwestycji wyniosła jak dotąd 9,3 miliona dolarów. Opierając się o słowa profesora Hu Chuan, który pracował przy projekcie możemy wywnioskować, że super szybki pociąg może wyruszyć w pierwszą podróż z pasażerami na pokładzie już za 3 lata.
Fotografia: globalconstructionreview.com