Czeka Cię zakup nagrobku? Nie daj się oszukać! W obrocie znaleźć można granit importowany z krajów azjatyckich, a dokładniej z Chin, który dosyć znacząco odbiega od surowców pozyskiwanych w Polsce. Niestety coraz więcej osób zostaje skuszonych atrakcyjną ceną wykonania nagrobku, co w efekcie przynosi opłakane skutki po dłuższym czasie. Jak rozpoznać chiński granit i odróżnić go od polskiego granitu? Co zrobić, gdy firma oszukała Cię na jakości dostarczonych materiałów? Wszystkie te ważne kwestie poruszymy w niniejszym artykule.
Chiński granit – źródło wielu problemów
Biznes kamieniarski to jeden z bardziej dochodowych interesów nie tylko w całym kraju, ale również i na świecie. Niestety, coraz częściej decydując się na zakup kamienia nagrobkowego, możemy zostać oszukani. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorcy potajemne oferują nam tzw. granit chiński, który jakościowo dosyć znacznie odbiega od surowców pochodzących bezpośrednio z polskich kopalni.
Czym jest chiński granit? W czystej postaci nie wyróżnia się niczym szczególnym i praktycznie jest to ten sam surowiec, co pozyskiwany na terenie Polski. Gdzie leży tzw. szkopuł? Zasadniczą różnicą jest wiek kamienia pochodzącego z Chin – jest on młodszy, niż ten wydobywany w Polsce. To oznacza, że jest jednocześnie bardziej miękki. Co ciekawe, nie tylko to jest przyczyną wielu problemów.
Kolejna kwestia to rzetelność firm dystrybucyjnych, a właściwie jej brak. Przeprowadzają oni sprytny, ale jednocześnie niedozwolony zabieg kosmetyczny. Granit chińskiego pochodzenia bardzo często nasączany jest specjalnymi substancjami chemicznymi, dzięki czemu zyskuje on przyciągający, błyszczący wygląd. To zachęca polskich importerów do skorzystania z oferty i zakupu owego kamienia. Jest to fatalny błąd, który kosztuje sporo nerwów i niestety pieniędzy.
Dlaczego? Ponieważ substancje ulepszające pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych w Polsce zaczynają z biegiem czasu przedostawać się z wewnętrznych warstw granitu i osadzać na powierzchni. To niestety stanowi poważny kłopot. Chińskie zakłady produkcyjne wolą stosować chemiczne dodatki, zamiast solidnie przyłożyć się do wyszlifowania i wypolerowania powierzchni granitu, co stanowi najlepsze zabezpieczenie przez deszczem, ostrym słońcem czy też zalegającym śniegiem.
Jak rozpoznać chiński granit od polskiego?
Można wyróżnić 4 typowe objawy:
- Pojawienie się rdzawego nalotu na powierzchni nagrobka
- Wystąpienie białych smug
- Ogólne zmatowienie (utrata połysku) powierzchni
- Widoczne różnice w kolorze w postaci dużych plam
Ponadto materiał ten szybko kruszeje, co jest spowodowane częstymi wahaniami temperatury (w tym opadami śniegu).
Wszystkie te kwestie w zasadzie dyskwalifikują wykorzystanie chińskiego granitu w warunkach Europejskich. Nagrobek wykonany z tego typu granitu stanowi dosyć duże utrapienie i niemały problem. Przede wszystkim ciężko o zamaskowanie powstałych wad.
Można próbować myć nagrobek specjalnymi środkami chemicznymi i zastosować mleczko konserwująco-pielęgnacyjne, jednak efekt będzie daleki od zamierzonego a przede wszystkim krótkotrwały. W grę nie wchodzi również łatwa i szybka wymiana nagrobka. Mowa nie tylko o ogromnych kosztach, ale również pozwoleniach na rozbiórkę pomnika, które wynoszą najczęściej kilka procent od wartości całej inwestycji.
Zakup granitu z Chin – daj sobie spokój!
Przestrzegamy, aby nie decydować się na zakup granitu pochodzącego z Chin! Dotyczy to nie tylko samego materiału produkcyjnego, ale również gotowych nagrobków, figurek czy rzeźb. Z biegiem czasu materiał ten straci na swojej jakości i zacznie pękać.
Niestety granit wykorzystywany w Chinach jest zdecydowanie cieńszy niż ten pochodzący z polskiej dystrybucji. Niekiedy jednak może zdarzyć się, że nawet polskie zakłady kamieniarskie mają w swojej ofercie tego typu produkty pochodzące z Chin. Zawsze sprawdzajmy i pytajmy się sprzedawcę o źródło pochodzenia sprzedawanych produktów.
Ceny nagrobków z chińskiego granitu
Czy faktycznie opłaca się kupować nagrobki wykonane z surowców importowanych z Chin? Patrząc na rynkowe ceny okazuje się, że różnice pomiędzy zagranicznymi a polskimi wyrobami w przypadku płyt nagrobkowych wynoszą ok. 1 tysiąca złotych. To niewiele, patrząc na ogólne koszty wykonania i posadzenia nagrobka.
Ta cena pozwoli nam uniknąć problemów z nagrobkiem w przyszłości. Nie warto decydować się na względnie tak niewielkie oszczędności. Miejmy na uwadze wszelkie wady chińskiego granitu, które uwzględniliśmy powyżej. Warto też dodać, że koszty importu chińskiego granitu nie należą do małych i niekiedy wyrób ten swoją ceną przewyższa produkty wykonane z lokalnych surowców.
Zostałem oszukany i sprzedano mi chiński granit: co robić?
Niestety możliwości nie ma zbyt wiele. Przede wszystkim nie każdy zakład kamieniarski może być świadomy trefnego importu. Miejmy na uwadze, że nie każdy chiński dystrybutor będzie stosował kiepskie praktyki „ulepszające” produkt. W pierwszej kolejności upewnijmy się, skąd pochodził zakupiony materiał. Takiej informacji doszukajmy bezpośrednio u sprzedawcy.
Wszelkiego odszkodowania możemy dochodzić na drodze sądowej lub w sposób polubowny bezpośrednio ze sprzedawcą. Bez względu na model postępowania, wyegzekwowanie naprawy wyrządzonej szkody będzie uciążliwe. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż później użerać się z nieuczciwym lub też oszukanym sprzedawcą. Pozostaje tylko pytanie, jak to zrobić?
Jak nie dać się oszukać na granit importowany z Chin?
Przede wszystkim sugerujmy się opiniami innych klientów, którzy zdecydowali się na zakup granitowych nagrobków od danego producenta. Ważne jest, aby były to opinie klientów sprzed kilku miesięcy, ponieważ jak wspomnieliśmy wszelkie defekty w powierzchni tego surowca pojawiają się dopiero po jakimś czasie.
Po drugie upewnijmy się, skąd sprzedawca bierze surowiec do produkcji nagrobków. Wypytajmy o konkretny adres kopalni, namiary kontaktowe itp. Nie musimy tam się udawać czy też dzwonić, ale sprawdźmy np. w Internecie czy w ogóle takie miejsce istnieje.
Niestety proceder ten jest nagminnie zauważalny nie tylko na polskim rynku. Największym problemem dla osób, które zostały oszukane na tzw. „chiński granit” to cała procedura reklamacyjna. Płyta wykonana z tego materiału traci swoje walory estetyczne i mówiąc wprost – zwyczajnie szpeci miejsce pochówku
Produkt ten z racji swojego przeznaczenia nie należy do elementów łatwo wymienialnych. Nawet jeżeli dysponujemy środkami na wymianę wadliwej płyty nagrobkowej, to czekają nas dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem ekipy roboczej i niejednokrotnie również dodatkową opłatą cmentarną.
Importowany granit z Chin zmorą wielu klientów
Z tych i wielu innych powodów warto uświadamiać jak największą ilość osób właśnie w kwestii wyboru dobrego warsztatu kamieniarskiego. Niejednokrotnie płytę nagrobkową kupujemy w pośpiechu i w przesycie negatywnych emocji. Ciężko w takich chwilach kierować się stuprocentowym rozsądkiem.
Właśnie w takich momentach możemy stać się ofiarami nieuczciwych handlarzy i zupełnie nieświadomie ryzyka, zakupić granit pochodzący z Chin. Kolejną, dobrą radą jest wzięcie do pomocy osoby, który zna rynek kamieniarski lub przynajmniej może spojrzeć na oferowane przez kamieniarza produkty chłodnym i obiektywnym wzrokiem.