Śnieg budzi w wielu z nas szereg emocji. Jedni kochają zimowy klimat, podczas gdy innym opady śniegu są wyjątkowo nie na rękę (np. z powodu konieczności odśnieżania). Niemniej jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy śnieg można jeść i czy jedzenie śniegu jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Okazuje się, że nasze niewinne zabawy z dzieciństwa, kiedy to próbowaliśmy złapać na język jak największą ilość śniegu, mogły zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwości (lub nawet tak się działo).
Czy można jeść śnieg?
Nie ma oficjalnych przeciwwskazań, które zabraniałyby nam jedzenia śniegu. Niemniej jednak spożywanie śniegu nie należy do działań szczególnie korzystnych dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że płatki śniegu powstają z pary wodnej, która najpierw uległa skropleniu,a później zamarznięciu. Opadające na powierzchnię ziemi kropelki wody, z których składa się śnieg, zatrzymują po drodze różnego rodzaju zanieczyszczenia – w tym cząsteczki kurzu oraz bakterie.
Ktoś może jednak powiedzieć, że w końcu mamy styczność z milionami różnych bakterii każdego dnia. Podobnie rzecz ma się do kurzu, który filtrowany jest częściowo w naszym nosie bądź osadza się na ściankach układu oddechowego. Co złego więc jest zatem w połykaniu płatków śniegu? Jeżeli mowa tu o pojedynczych płatkach, które w ramach zabawy czy też np. w celu zrobienia inspirującego zdjęcia próbujemy chwytać językiem, to nie musimy obawiać się skrajnych konsekwencji. Najprawdopodobniej nic nam się nie stanie. Gorzej, jeżeli zdecydujemy się na zjedzenie już zalegającego na jakiejś powierzchni śniegu.
Jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie śniegu?
Znajdujące się w śniegu zanieczyszczenia oraz mikroorganizmy to nie jedyne zagrożenia które mogą powodować takie dolegliwości jak rozstrój żołądka, biegunkę czy też infekcję. Płatki śniegu niekorzystanie oddziaływają na nasz organizm również w formie pośredniej. Dlaczego? Ponieważ są zwyczajnie zimne – wręcz lodowate. Spożywany śnieg obniża miejscowo temperaturę ciała, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w działaniu układu odpornościowego. To oznacza, że możemy nabawić się bólu gardła lub co gorsza, chorób układu oddechowego.
Co oznacza żółty śnieg?
Pod pojęciem żółtego śniegu może kryć się kilka zjawisk mniej lub bardziej przyziemnych. Śnieg miejscowo zabarwiony na kolor jasno- lub ciemnożółty może oznaczać to, o czym właśnie pomyśleliśmy (nic przyjemnego). Co innego jednak, gdy płatki śniegu przybierają kolor żółty jeszcze przed dotarciem do powierzchni ziemi. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej tak! Sytuacje takie zdarzają się co prawda rzadko, ale są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Wszystkiemu winne są znajdujące się w atmosferze większe zanieczyszczenia, takie jak np. pył z Sahary, który nawet w Polsce powoduje charakterystyczne opady żółtego śniegu. Bez względu jednak na źródło zabarwienia, zdecydowanie odradzamy branie do ust żółtego śniegu!
Jedzenie śniegu – podsumowanie
Chwytanie śniegowych płatków na język nie powinno nikomu zaszkodzić. Dla pewności jednak warto nie decydować się na tego typu zabawy w bezpośrednim sąsiedztwie fabryk czy też ciągów komunikacyjnych o sporym zagęszczeniu, np. w środku miast. Jeżeli mamy ochotę na łapanie śniegu na język, najlepiej w tym celu udać się w możliwie wolne od stałych zanieczyszczeń miejsce, z dala od wielkich aglomeracji miejskich. Pamiętajmy także, aby zachować umiar, ponieważ nawet jeśli śnieżne płatki okażą się względnie wolne od szkodliwych zanieczyszczeń, tak ich niska temperatura może spowodować obrzęk i ból gardła.

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.